Na mosteckém gymnáziu soutěží mladí matematici

0
828

Mezinárodní matematická soutěž Adama Riese byla slavnostně zahájena v uplynulých dnech v prostorách Podkrušnohorského gymnázia Most. Vedle zahraničních hostů z Německa se akce zúčastnil také hejtman Oldřich Bubeníček.

Vítězná desítka nejlepších mladých studentů z 33 finalistů jedenácti školních kol pak pojede v červnu bojovat do německého Annaberg-Buchholz o ceny nejvyšší. „Soutěží, která u nás probíhá již poosmnácté, chceme nejen přiblížit odkaz slavného matematika z 16. století, ale především rozšířit spolupráci na obou stranách hranice,“ uvedl ředitel mostecké školy Karel Vacek, který představil také souběžně probíhající výstavu o životě a díle Adama Riese. Ten se výrazně zasloužil o rozvoj výuky matematiky a také o její aplikaci do mnoha oblastí reálného života. Jeho odkaz přinesl na zahájení soutěže i samotný autor celého klání a jeden z jeho potomků, německý matematik Normann Bitterlich.

„Matematika je obor, s kterým se v životě neztratíte,“ pronesl hejtman Bubeníček k soutěžícím studentům s přáním dosáhnout v červnovém závěrečném kole v Německu jen těch nejlepších výsledků.

Mezi největší úspěchy české účasti v soutěži patří druhá místa dvou studentů Podkrušnohorského gymnázia a další tři čtvrtá místa jejich kamarádů z Loun. S ohledem na velkou náročnost a konkurenci je každé umístění v první desítce finálového kola soutěže velkým úspěchem.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!