Homerlive
http://www.homerlive.cz/blizi-se-zapisy-do-materinek/

Blíží se zápisy do mateřinek
Rodiče tříletých dětí, ale i dětí mladších, budou moci 19. a 20. dubna zapsat své ratolesti do mosteckých mateřinek. Po oba dny se konají zápisy pro školní rok 2016/2017 celkem na čtyřech mateřských školách v Mostě. Předpokládaný počet dětí, které budou moci mateřinky přijmout, je více než pětistovka dětí.

Věkové spektrum dětí, které můžeme u zápisu očekávat, je široké: k zápisům mohou jít rodiče dětí narozených v letech 2011–2013, ale i 2014. Volných kapacit je prý dostatek. „Zjišťovali jsme, zda máme dostatečnou kapacitu ve školkách, a mohu ujistit rodiče, že ano. Neměly by být žádné problémy,“ uvedla náměstkyně primátora pro oblast školství Markéta Stará. Mateřinky v Mostě budou prý přijímat i děti mladší tří let. „Přijaty by měly být minimálně všechny děti, kterým budou od září do prosince tři roky a od ledna postupně pak i ty, kterým budou tři roky v době od ledna do června. U dětí tříletých uspokojíme všechny maminky,“ ubezpečila dále náměstkyně Stará. Nárok na přednostní přijetí podle platné legislativy mají zatím pouze předškoláci. Novela školského zákona počítá s tím, že postupně budou mít nárok ale i děti již od dvou let (ve školním roce 2019/2020). Od školního roku 2017/2018 by nárok na umístění měly mít čtyřleté, od roku 2018/2019 tříleté děti. Podle předběžných předpokladů bude možné přijmout do všech mosteckých mateřinek 542 dětí. „Jedná se o číslo pouze orientační. Ve hře jsou ještě počty dětí, které by měly nastoupit do 1. ročníku základního vzdělávání, ale jejich rodiče požádali o odklad (žádost o odklad povinné školní docházky mohou rodiče podat do 31. 5.) Školky musejí místa rezervovat pro tyto odkladové děti, kdyby jim pedagogicko-psychologická poradna doporučila další vzdělávání v MŠ,“ upozornila vedoucí oddělení školství Magistrátu města Mostu Petra Trojnová. Ředitelky mateřinek proto doporučují rodičům nepřijatých dětí, aby byli s vedením MŠ i nadále v kontaktu a sledovali aktuální situaci v mateřské škole. Místa se mohou průběžně uvolnit – některé děti se odstěhují, nemohou z různých důvodů MŠ navštěvovat atd.

Pro dvouleté i jesle

Pro děti mladší tří let mají v Mostě i jesle. Volná místa nabízejí hned troje jesličky. Dvoje při mateřských školkách Hutnická a A. Sochora a jedny při MSSS v ulici F. Malíka. Při mateřinkách předpokládají přijmout dvaadvacet dětí, k nim dalších pět na docházku v rozsahu nepřekračujícím  46 hodin v měsíci. „Co se týče jeslí, máme volné kapacity při Městské správě sociálních služeb. Tady ale většinou tuto službu maminky nevyužívají, takže tu bývá volno. Většinou děti maminky dávají do školkových jeslí, protože pak předpokládají, že jejich dítě bude pokračovat dál v mateřince,“ podotkla náměstkyně primátora.

*Podmínkou přijetí dětí mladších tří let je, že jsou zcela bez plen, umějí komunikovat, zvládnou půlhodinovou vycházku. V mateřinkách již děti mladší tří let přijímají. Kapacita mateřských škol zřizovaných městem Most je 1 780 dětí.
Post date: 2016-04-04 08:19:49
Post date GMT: 2016-04-04 07:19:49