Cejn velký se s pomocí Unipetrolu vrací do řeky Bíliny

0
676

Děti z mosteckého rybářského kroužku včera vypustily do řeky tisíce říčních ryb. Kromě, již v minulosti vysazených, plotic a okounů šlo vůbec poprvé také o cejna velkého. V průběhu listopadu bude v regionu postupně vysazeno celkem tři sta kilogramů ryb. Pravidelné zarybňování řeky Bíliny je společným projektem společnosti Unipetrol a Českého rybářského svazu.

„Vypouštění ryb do Bíliny se společně s rybářským svazem věnujeme již šest let. Za tu dobu jsme vysadili zhruba 4,5 tisíce kilogramů ryb a pomohli tak přírodě v ústeckém regionu. Díky zapojení škol se nám navíc daří prohlubovat vztah dětí k přírodě,“ říká tiskový mluvčí Unipetrolu Mikuláš Duda.

„Z průzkumů složení rybího společenstva řeky Bíliny je patrné, že v úseku mezi městy Most a Bílina je populace ryb nejzranitelnější. Právě proto do těchto míst směřujeme naši pozornost při vysazování ryb. Charakter řeky vyhovuje zejména kaprovitým druhům. Cejn velký je velmi důležitým zástupcem našich původních druhů. V případě, že v řece nalezne vhodné podmínky, je schopen přirozenou reprodukcí vytvořit skutečně hojnou populaci. Z výše uvedených důvodů jsme v letošním roce přistoupili právě k výběru cejna velkého, kterého plánujeme vysadit asi 3 000 kusů,“ uvedl Václav Jelínek, hospodář Českého rybářského svazu, Severočeský územní svaz.

V průběhu listopadu děti vypustí další ryby v Hostomicích a Bílině. Pořádání akcí na více místech pomáhá zapojit vyšší počet dětí a především urychluje šíření původních druhů ryb v Bílině.

Český rybářský svaz a Unipetrol na projektu zarybňování řeky Bíliny spolupracují od roku 2010. Od té doby Unipetrol projekt financoval částkou 450 000 Kč. S ohledem na pozitivní vliv projektu na stav rybí populace v řece Bílině, bude projekt spolupráce Unipetrolu a Českého rybářského svazu pokračovat i v roce 2017.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!