Homerlive
http://www.homerlive.cz/chytre-hlavy-znova-a-uplne-v-novem/

Chytré hlavy znova a úplně v novém!
Grantový program Chytré hlavy pro Sever vstupuje do 8. ročníku v nové podobě. Hlasování laické o odborné veřejnosti je už minulostí.

Grantový program Chytré hlavy pro Sever vyhlašuje osm let po sobě Vršanská uhelná, jedna z těžebních společností Pavla Tykače. V minulosti z grantu vzniklo 30 nových učeben. Také v letošním roce mohou školy přihlašovat své projekty na vznik či modernizaci učebny, vše ale probíhá ve zcela novém režimu. V e-shopu Chytrých hlav najdete pět nabídek na podporu vzdělávání především technického směru. Kromě registrace projektů na vznik nebo modernizaci učeben mohou školy využít i možnost zúčastnit se Uhelné maturity nebo jiných tematických vzdělávacích akcí, případně získat příspěvek na vědeckou studentskou práci nebo na rozjezd či provoz zájmového kroužku s technickým zaměřením. „Chtěli jsme zastřešit všechny naše aktivity v oblasti podpory vzdělávání v regionu. Soustředit je pod značku Chytré hlavy, která už je v regionu známá, nám připadalo vhodné,“ zdůvodnil Vladimír Rouček, generální ředitel Vršanské uhelné. Přírodovědné a technické vzdělání zvolila Vršanská uhelná i letos, protože právě v těchto oborech se nejvíce projevuje nedostatek kvalifikovaných lidí. „Technické zaměření grantového programu ovlivnilo také novou vizuální stránku Chytrých hlav i použité názvosloví. Jednotlivé nabídky jsme pojmenovali po významných osobnostech vědy a techniky. Zájemci tak mohou vybírat například v části Edisonův kabinet nebo Křižíkova dílna, případně se mohou vydat na cesty s Darwinem a podobně,“ poznamenala mluvčí skupiny Gabriela Sáričková Benešová.
O dotaci na vznik či modernizaci učeben se mohou školy ucházet v originálním e-shopu, kde také mohou získat další produkty z nabídky Chytrých hlav. Vše je od 2. května k dispozici až do konce října nebo do „vyprodání zásob“.

Program je určený pro základní, střední a vysoké školy na Mostecku. Některé z nabídek může využít i veřejnost. Vybírat z nabídky a přihlašovat své projekty do Chytrých hlav 2017 mohou školy průběžně na webových stránkách www.chytrehlavy.cz. Nemusí ale čekat, jako v minulých ročnících, na vyhodnocení žádosti téměř rok. „Výběr projektů, které získají finanční podporu, bude průběžný a i ostatní nabídky jsou omezené takzvaně do vyprodání zásob, tedy do naplnění kapacity či vyčerpání finančního limitu jednotlivých kapitol,“ doplnila Gabriela Sáričková Benešová. Zájemci se mohou hlásit prostřednictvím on-line registračních formulářů a žádostí. V e-shopu najdete také informace o třech soutěžích, které letošní ročník Chytrých hlav pro Sever provází. Ve hře je powerbanka, virtuální brýle a hoverboard. Stačí jen prostřednictvím sociálních sítí pomoci s propagací programu, vyjádřit svůj vztah k technice a vymyslet originální způsob, jak dostat chytré hlavy do povědomí svého okolí. Chytré hlavy pro Sever v roce 2017 startují už po osmé. Za dobu existence grantu rozdělila Vršanská uhelná mezi školy 12 milionů korun, podpořila 39 projektů, z nichž vzniklo více než 30 nových učeben většinou na přírodovědné předměty.
Post date: 2017-05-05 10:08:23
Post date GMT: 2017-05-05 09:08:23