Homerlive
http://www.homerlive.cz/divadelni-prkna-opustil-velky-herec-s-velkym-sdrcem/

Divadelní prkna opustil velký herec s velkým sdrcem
Zemřel dlouholetý člen činohry Městského divadla v Mostě, vynikající herec s nezapomenutelným hlasem, pan Stanislav Oubram.

Herec, režisér a dramatik, dlouholetý člen činohry Městského divadla v Mostě, zemřel ve věku 77 let, 14. února 2016. Stanislav Oubram patřil ke generaci mladých herců, kteří přišli počátkem šedesátých let 20. století do Mostu, aby doplnili umělecký soubor Divadla pracujících. Divadlo hrál v historické budově a hrál je i v provizoriu KS Máj, odkud odešel do Městských divadel pražských. Po letech byl pozván zpět, aby pomohl realizovat mosteckou inscenaci Shafferova dramatu Amadeus tím, že jako host vytvoří roli skladatele Antonia Salieriho. Do Mostu se poté vrátil natrvalo. „Znám ho od jeho návratu sem do mosteckého divadla. Strávil jsem s ním několik desítek inscenací. Vždycky jsem ho bral jako svůj pracovní a osobní vzor - a jako člověka s velkým srdcem, pro každou roli a pro divadlo vůbec,“ vzpomíná na svého dlouholetého kolegu umělecký šéf mosteckého městského divadla Jiří Rumpík. O jeho zdravotních potížích poslední doby málokdo co věděl. „Když umřít, tak na jevišti,“ říkával napůl žertem a napůl vážně a málem se tak stalo. „Divadlo bylo jeho životem a život bez divadla si neuměl a ani nechtěl představit. Obdařen byl výrazným talentem hereckým, ale i literárním. Zcela ho uchvátilo činoherní divadlo a on se v něm plně našel a uplatnil. Hrál je s takovou mírou uměleckého zaujetí, jež mu s přibývajícím věkem nemilosrdně ubíralo sil. A protože to na sobě nechtěl nechat za žádnou cenu znát, tak možná, kdo ví, na to i umřel,“ vzpomíná divadelní dramaturg Vlastimil Novák. Herec miloval svoji rodinu a byl pyšný na své děti. Syn Pavel se vydal na hereckou dráhu, dcera Veronika přivedla do rodiny k jeho velké radosti dvě vnoučata. „Měl velké ego, ale herec bez ega je hercem jenom polovičním a tím Stanislav Oubram být nechtěl a také nebyl!“ uvedl Vlastimil Novák.

Rozloučení se Stanislavem Oubramem proběhne 26. února 2016 v 15 hodin ve Strašnickém krematoriu ve Velké obřadní síni v Praze. Ve foyer Městského divadla v Mostě je umístěna vzpomínková fotografie, kam lidé nosí květiny a tuto možnost mají všichni i nadále. Před budovou divadla je prostor pro zapálení svíčky.

„Za vedení Městského divadla v Mostě vyjadřujeme hlubokou soustrast rodině, kolegům a všem, kdo měli štěstí žít, tvořit a sdílet společné chvíle spolu se zesnulým Stanislavem Oubramem. Čest jeho památce!“ uvedl jednatel divadla Václav Hofmann.

Za město Most vyjadřuje hlubokou soustrast rodině i blízkým přátelům také primátor Jan Paparega.
Post date: 2016-02-18 09:53:07
Post date GMT: 2016-02-18 08:53:07