Divadlo uvádí premiéru Faulovaný útočník

0
215
Foto: Tomáš Branda

Městské divadlo v Mostě uvede v pátek 18. října 2019 na Aréně MDM 7. činoherní premiéru Faulovaný útočník (Juller).

Juller je úspěšný a slavný fotbalista. Juller je Němec. Juller je ale také Žid. Hravá inscenace nejen pro mládež o slávě i nejtěžších chvílích člověka.

Divadelní hra Faulovaný útočník (Juller) úspěšného německého dramatika Jörga Menke-Peitzmeyera je mimořádně působivým sledem divadelních mikrosituací a zčásti se odehrává v atraktivním fotbalovém prostředí. Pojednává o osudu slavného německého fotbalisty Julia Hirsche, přezdívaného Juller. Julius Hirsch patřil k nejlepším a nejúspěšnějším fotbalistům své doby, kdy byl fotbal, anglický sport, ve střední Evropě teprve na vzestupu. Hirsch dovedl svůj fotbalový klub FV Karlsruhe dovedl k vítězství v německé fotbalové lize. Byl mu věrný po celou dobu své fotbalové kariéry, až na několik let, kdy bojoval v první světové válce a kdy byl členem fotbalového klubu v menším německém městě Fürth poblíž Norimberka. Hirsch také Německo úspěšně reprezentoval při několika mezinárodních utkáních a na Olympijských hrách ve Švédsku v roce 1912.

Na příkladu pohnutého života tohoto fotbalisty, který zažil vzestupy i pády, sledujeme téma pomíjivosti slávy, ale především velmi aktuální téma xenofobie a ideově orientované mezilidské nesnášenlivosti, rovněž téma boje o holý život. Přestože Hirsch hrdě reprezentoval svoji vlast, jeho vlast ho také zahubila. Hirsch byl totiž nejen Němcem, ale také Židem. Skrze dramatické i komediální situace z jeho života i skrze pomyslné setkání kdysi tolik úspěšného fotbalového centrtria fotbalového klubu v Karlsruhe (Julius Hirsch, Gottfried Fuchs a Fritz Förderer) hra pojednává o tom, jak se nacisté ve třicátých letech 20. století v Německu chopili moci a jak stále více a více utlačovali své židovské spoluobčany. V té době již sice Hirsch nebyl aktivním fotbalovým hráčem, ale stále byl všeobecně uznávanou osobností německého sportu. Ale jeho uznání bohužel netrvalo věčně. Ani jeho proslulost mu totiž v „souboji“ s nacisty a v boji o vlastní život nepomohla. Hirsch byl nacisty nejprve utlačován, později deportován do koncentračního tábora Osvětimi, kde zemřel neznámo kdy. Až několik let po válce byl oficiálně prohlášen za mrtvého.

Faulovaný útočník využívá principů typických pro divadelní hry pro mládež. Nestojí jen na činoherních situacích, ale umožňuje svým inscenátorům vytvořit hravou, výtvarně i hudebně bohatou inscenaci. Odehrává se retrospektivně v několika rovinách, v dynamickém sledu a na pozadí historických událostí přehrává zásadní životní události z Jullerova života.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!