Dopravní podnik může zachraňovat životy

0
854

Novinkou v Dopravním podniku měst Mostu a Litvínova je nově pořízený resuscitační set. Ten umožní ošetření akutních stavů včetně zástavy oběhu do příjezdu zdravotnické záchranné služby.

Jde o takzvaný laický defibrilátor doplněný kyslíkovým generátorem. „Existují defibrilátory, které jsou umístěné v dosažitelných bodech, jako je například magistrát či Aquadrom apod. My jsme vyhodnotili, že by bylo dobré, kdyby byl defibrilátor i u nás jako jedno z dalších míst. Sloužit může k tomu, že když se stane nějaká náhlá příhoda a je potřeba defibrilátoru, než přijede sanitka, která se nemusí dostavit hned na místo, může přístroj kdokoliv použít,“ uvedl šéf Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova Daniel Dunovský. Podle dostupných statistik může včasné použití defibrilátoru zvýšit šanci na přežití až dvojnásobně!

Resuscitační set bude umístěn na dispečinku dopravního podniku tak, aby byl k dispozici pro náhlé a akutní příhody. Pracovníci dispečinku a vrátnice absolvují školení v používání tohoto přístroje. Použít k záchraně lidského života při náhlé srdeční zástavě ho však může v podstatě kdokoliv. Lehký, přenosný automatický defibrilátor je stále připravený k použití. „Po zapnutí jsou k dispozici hlasové pokyny v českém jazyce včetně vizuální nápovědy v podobě blikajících ikon a tlačítek,“ dodal ještě ředitel.

Dopravní podnik se navíc dostane do databáze mobilních aplikací, které uživatelům nabídnou seznam nejbližších míst v okolí, kde se tyto přístroje nalézají.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!