Dotýkati se věcí vystavených v mosteckém kostele je POVOLENO!

0
442

KOstel1Mysleli jste si, že se v kostele nesmí na nic sahat? V mosteckém přesunutém kostele Nanebevzetí Panny Marie to jde. Pokud jej navštívíte,  budete mít možnost vyzkoušet si několik haptických pomůcek, původně určené pro nevidomé či slabozraké návštěvníky.

Již několikátou sezonu mohou i nevidomí návštěvníci   navštívit expozici kostela Nanebevzetí Panny Marie v Mostě a pomocí několika haptických pomůcek si udělat jasnou představu o tom, jak vypadá například gotická klenba.

Ve spolupráci s dětmi ze Základní školy umění v Mostě vzniklo několik modelů, díky nimž si prohlídku vychutnají právě i takto hendikepovaní návštěvníci.

Osahat si tak mohou zmenšený model kostela, dále linoryt, jež znázorňuje gotickou klenbu kostela, nebo ukázku skleněné vitraje. Dotknout se mohou i gotických portálů a nosných sloupů v životní velikosti nebo prsty prozkoumat jejich makety.

KOstel 2Největším lákadlem ale bude určitě možnost dotknout se sádrové busty Jakuba Heilmanna ze Schweinfurtu i jeho kamenické značky. Sádrový odlitek i originální bustu z pískovce (umístěnou v kryptě kostela), vytvořil v roce 2017 akademický sochař Bořivoj Rak u příležitosti 500. výročí založení kostela Nanebevzetí Panny Marie.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!