Homerlive
http://www.homerlive.cz/forum-s-podnikateli-o-dotacich-na-ruiny-chybejicich-remeslech-a-vode-ktera-je-nad-zlato/

Fórum s podnikateli: o dotacích na ruiny, chybějících řemeslech a vodě, která je „nad zlato“




Minulý týden se v Ústí nad Labem konalo 2. podnikatelské fórum Ústeckého kraje (informovali jsme v minulém vydání). O čem dalším se na téma podnikání a změstnanosti v našem kraji debatovalo?
Průmyslové „ruiny“ – co s nimi?

Dvě miliardy korun pošle stát do Ústeckého, Karlovarského a Moravskoslezského kraje na regeneraci starých průmyslových a zemědělských areálů. Dotační program je určen pro kraje i obce. Žádat mohou na regeneraci areálů do 10 hektarů plochy. Za státní peníze budou moci obce a kraje zrenovovat staré areály a přeměnit je na moderní podnikatelské objekty a nově zrekonstruované podnikatelské plochy. Z dotace budou moci také staré areály koupit. Peníze jsou dále určeny na odstranění nevyužitelných staveb, výstavbu páteřní infrastruktury, provedení nezbytných terénních úprav, stavební, přípravné a kontrolní práce spojené s projektem. „Žádosti se budou přijímat tři měsíce po vypsání výzvy Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR. Místem podání žádostí bude Czech Invest. Ministerstvo bude vypisovat výzvy každý rok až do rou 2021,“ informoval Jan Hana z ministerstva průmyslu a obchodu. Už příští rok by mohly obce žádat v první výzvě o 100 miliónů korun. V dalších letech pak postupně o 300 a 500 miliónů korun. Do roku 2021 o dvě miliardy korun.
Chybí řemeslníci a technici

V poptávce a nabídce trhu práce je stále disproporce. „ Pracovní síly se nedostává zejména v řemeslných profesích a technických povoláních. Ministerstvo práce a sociálních věcí se proto zaměřuje na podporu souladu mezi požadavky na kvalifikaci a tím, jakou kvalifikaci nezaměstnaní mohou zaměstnavatelům nabídnout,“ uvedl Jiří Vaňásek z MPSV. Ministerstvo proto podporuje trh práce hned několika způsoby. Nezaměstnaní například mohou dostat příspěvek na cestu do práce v jiném regionu. Ministerstvo dále podporuje zaměstnavatele, kteří nabízejí flexibilní formu organizace práce. Způsobem, jak zvýšit kvalifikaci nezaměstnaných, jsou i rekvalifikace. Zaměstnavatelé mohou získat podporu na zřízení pracovního místa. Až 300 000 korun na jedno nové pracovní místo zřízené ve zvýhodněné průmyslové zóně Most - Joseph, nebo 200 000 korun na jedno nové pracovní místo zřízené jinde v Mostě. Také je možné získat 50 procent nákladů na rekvalifikaci nebo školení zaměstnanců.
Priorita je školství

Situaci na trhu práce, kde stále více chybějí zaměstnanci určitých profesí, komentoval krajský radní Martin Klika. Zdůraznil, že je třeba řešit otázky školství v kraji. Tak, aby v evidenci Úřadu práce ČR nekončily děti, které odejdou ze špatně zvolených středních škol už v prvním ročníku. „Je to chyba škol i sociálních pracovníků,“ uvedl Martin Klika. Podle něj by pomohlo například i poradenství pro děti a jejich rodiče, aby lépe volili vzdělávání a budoucí kariéru s ohledem na situaci na trhu práce v Ústeckém kraji. Další problém, který Martin Klika vidí v oblasti zaměstnanosti, je zneužívání sociální podpory: „Lidé jsou zadlužení, často v exekucích a nevyplatí se jim chodit do práce. Raději dělají práci na černo.“
Kraj i stát podporují podnikatele

Stát i kraj podporují podnikání v Ústeckém kraji. V loňském roce se rozhodlo o realizaci patnácti velkých investic v kraji v celkové výši sedm miliard. Díky nim vznikne 1500 nových pracovních míst. Pro rok 2016 vyhlásil Ústecký kraj dotační program na podporu začínajícím podnikatelům. Cílem programu je podpořit úspěšné nastartování inovací či zcela nových podnikatelských záměrů. Pro rok 2016 vyčlenil kraj na podporu podnikatelů čtyři miliony korun. Dotace se pohybují od 30 do 200 tisíc korun. Na přelomu letošního a příštího roku bude spuštěn dotační program podpory investic do nových zařízení a technologií. Program vyhlašuje ministerstvo průmyslu a obchodu a určen je pro malé a střední podnikání. Podnikatelé v Ústeckém, Karlovarském a Moravskoslezském kraji si rozdělí miliardu dvě stě tisíc korun.
Voda - příležitost pro náš kraj

Ústecký kraj má mezi ostatními kraji výsadní postavení, alespoň co se vody týká. „Voda je strategická surovina a pro Ústecký kraj je příležitost,“ prohlásila předsedkyně HSR-ÚK Gabriela Nekolová. V Ústeckém kraji je voda v rekultivacích, význam má důlní voda, kterou mohou používat jak zemědělci, tak firmy ve výrobních procesech. Kraj má významné zdroje minerální vody, vodu v dopravě po Labské cestě a samozřejmě také přírodní vodu Krušných hor. Ve vodě v Ústeckém kraji je obrovský potenciál. Proto také vznikla nová platforma „Voda v Ústeckém kraji“. Ta má za cíl definovat příležitosti a rizika Ústeckého kraje v oblasti vod a formulovat potřeby kraje v této oblasti.
Post date: 2016-06-24 09:29:23
Post date GMT: 2016-06-24 07:29:23