Grafici z Hamru sklidili s autorskými kalendáři nevídaný úspěch

0
238

Hamerští grafici patří mezi špičku svého oboru. Potvrdili to hned třemi oceněními, která si přivezli z celorepublikové soutěže Doteky papíru pořádanou firmou Antalis. Tématem letošního uměleckého klání se stal Kalendář. Obor Grafický design Střední odborné školy v Litvínově- Hamru reprezentovali žáci třetího ročníku.

antalis kalendareZadání pro tento rok bylo ve znamení kalendářů. Žáci pracovali s daným papírem a museli se poprat s jeho vlastnostmi a vyzdvihnout je, udělat kalendář něčím zajímavý, neobvyklý,“ popisuje učitelka Eva Myroniuková.

První místo obsadil Pavel Töth s kalendářem Měsíčník. toth„Na kalendář jsem nahlížel jako na prostorový objekt. Důraz jsem kladl především na čistotu a jednoduchost,“ vysvětluje Töth. Jeho kalendář měří patnáct metrů a záměrem autora bylo umístění kalendáře na stěnu a následné odtrhávání jednotlivých dnů. Töth použil jeden typ papíru, ze kterého Měsíčník vytvořil pomocí laserování.

poljanskaNa druhém místě se umístila Nicola Poljanská s Pop up kalendářem. „Jedná se o papírovou trojrozměrnou architekturu, kterou jsem vložila do knihy. Po otevření knihy z ní papírové budovy vystupují,“ přibližuje Poljanská. Světově známé architektonické památky vytvořila také za pomoci laseru.

nejdlovaZvláštní Cenu marketingu pak získala Valérie Nejdlová s originálním kalendářem Zmuchlanec. Ta se se svým netradičním pojetím zcela oprostila od klasického kalendáře. „V okamžiku zoufalství po dlouhém přemýšlení nad kalendářem jsem vzteky zmuchlala papír. A právě struktura zmuchlaného papíru mě zaujala,“ popisuje Nejdlová. Do Zmuchlance pak vepsala kalendářní dny UV popisovačem. Hravý a zajímavý kalendář tak funguje pouze v okamžiku, kdy se na něj posvítí ultrafialovým světlem.

Slavnostní vyhlášení se uskutečnilo 27. února v Praze ve studiu Le Papier. Zúčastnily se ho grafičky Valerie Nejdlová a Nikol Poljanská. Všichni ocenění dostali velmi zajímavé ceny, včetně výtvarných potřeb a peněžní poukázky od firmy Antalis. „Jsme rádi, že naši žáci obsadili hned několik vítězných míst. Je dobré vidět, že se tvrdá práce vyplatila,“ uzavírá učitelka Eva Myroniuková.

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!