Homerlive
http://www.homerlive.cz/hlavni-hvezdou-podzimni-slavnosti-v-nove-vsi-v-horach-budou-brambory/

Hlavní hvězdou podzimní slavnosti v Nové Vsi v Horách budou brambory
 

 

Vloni jeřabiny, letos budou tématem podzimních horských slavností brambory. Plodina, která bývala základem obživy obyvatel Krušných hor, se stane základem originální kulinářské show a poslouží i jako surovina pro soutěž o nejlepší bramborák. Pestrý program v Nové Vsi v Horách na Litvínovsku začíná v sobotu 22. září ve 13 hodin a je součástí česko-německého projektu zaměřeného na poznávání zapomenutých tradic Krušných hor.

„Cílem společného česko-německého projektu je poznávání zapomenutých tradic obyvatel Nové Vsi v Horách a blízkého Seiffenu. Tentokrát se pokusíme oživit některé kulinářské zvyky našich předků na obou stranách hranice. Brambory jsou typickou plodinou chudých polí Krušných hor a byly základem stravy jejich obyvatel,“ říká starosta Nové Vsi David Kádner.

Součástí slavností je proto soutěž o Nejlepší Krušnohorský bramborák. Pokud se chcete zúčastnit, doneste svůj bramborový výtvor ve 13 hodin, kdy celý program odstartuje starosta obce společně se Švejkem a říznou muzikou. Do Nové Vsi v Horách dorazí také restauratérka Věra Bauerová z Libochovic, která připraví pro návštěvníky originální bramborové menu. Jako předkrm se bude bude podávat bramborový tatarák s česnekovými bagetkami, hlavním chodem bude bramborové pyré s černým kořenem a jako dezert sladké kecínky. „Kecínky jsou typické krušnohorské jídlo z brambor a podmáslí, na české straně hor ale už trochu zapomenuté. Jedly se naslano i nasladko. Zkusíme je návštěvníky znovu naučit připravovat a oživit tento starý recept,“ prozradila Libuše Novotná Pokorná z Nové Vsi v Horách.

Během odpoledne dojde i na jeřabiny, kterým byla zasvěcena loňská podzimní slavnost. Ve 14.30 hodin startuje pokus o vytvoření největšího počtu metrových jeřabinových náhrdelníků. O zábavu se během odpoledne postará Švejk v podání známého plzeňského herce Přemka Kubišty a Švejkovo c.k. TRIO. Děti pobaví pohádka Divadla BezeVšeho. Chybět nebudou stánky s občerstvením a regionálními výrobky, řemeslné stánky s tvořivými dílničkami a kvízová soutěž v parku.

Organizátoři zároveň vyzývají obyvatele a návštěvníky, aby se přišli na slavnosti pochlubit svými domácími výrobky, ať už jde o med, kompoty či nakládanou zeleninu. Své dobroty můžete přinést na obecní úřad do pátku nebo případně přímo na slavnost v době od 11 do 12.30 hodin.

První akcí česko-německého projektu, podpořeného v rámci Fondu malých projektů Euroregionu Krušnohoří  v Programu přeshraniční spolupráce ČR - Sasko, Evropský fond pro regionální rozvoj, byly červencové Novoveské letní slavnosti. Projekt uzavře připomenutí hornických tradic a vánočních zvyků ve Freibergu.
Post date: 2018-09-10 20:53:12
Post date GMT: 2018-09-10 18:53:12