Hněvín láká do alchymistické dílny Kelleyho

0
769

Sezona na hradech a zámcích je v plném proudu. Také mostecký hrad Hněvín nabízí návštěvníkům a turistům, především pak rodinám s dětmi, nevšední atrakci. Dílnu slavného alchymisty Kelleyho.

Zážitková expozice byla slavnostně otevřena 12. června 2013. „Přesně 12. června 1997 byl položen základní kámen ke stavbě 1. náměstí podle návrhu zlínského architekta Pavla Šimečka. V den 16. výročí tohoto slavnostní aktu pak byla otevřena Dílna magistra Edwarda Kelleyho,“ připomněla tisková mluvčí mosteckého magistrátu Alena Sedláčková.

Expozice, kterou si na Hněvíně prohlédly už tisícovky návštěvníků, v sedmi zastaveních poodkrývá alchymistické kousky a triky, které dovedly Kelleyho až k císařskému dvoru Rudolfa II. Každé zastavení připomíná některý z významných okamžiků Kelleyova života. „Jedná se o interaktivní expozici. Návštěvníci mohou jednotlivá zastavení proměnit, rozhýbat… Všechno se dá ovládat jednoduše mechanicky,“ uvedla tisková mluvčí.

 

Co se tu dozvíte?

Například, že se Kelley vyučil lékárníkem a jak se mu jeho znalosti hodily při léčbě Viléma z Rožmberka nebo samotného císaře Rudolfa II. Stroj času připomene jeho údajnou schopnost přemístit člověka do jiného prostoru a jiného času nebo dovednost zrodit bytost z měsíčního paprsku. „Co se stane, když Kelley v expozici znovu a znovu prokleje město Most, si ale musejí návštěvníci vyzkoušet sami,“ láká do dílny mága Kelleyho Alena Sedláčková.

Co tu uvidíte?

Jednotlivá zastavení jsou doplněna cedulkami se stručným popisem, jakou událost zastavení představuje a jaké možnosti divákovi nabízí. Ve výklenku ve zhruba čtrnáct metrů dlouhé dílně jsou také umístěny loutky v životní velikosti. Jednou je i zmrzačený Kelley, který na Hněvíně přišel i o svou druhou nohu. K vidění je ale i alchymistova manželka, která ho přišla do vězení navštívit.

Kdo je autorem?

Autorem scénické koláže je mostecký výtvarník a scénograf Josef Koráb. Na podobě hradní atrakce se podíleli ale i jeho kolegové a spolupracovníci. Žáci Základní umělecké školy v Moskevské ulici zase vlastnoručně vyráběli keramické nádoby do Kelleyovy dílny.

Kdy je otevřeno?

Od 1. května do 31. srpna. Každý den od 11 do 17 hodin. Pondělí je od letošního roku zavíracím dnem.

Kolik zaplatíte?

Dospělí 20 Kč, děti mladší 15 let, senioři a osoby s průkazem ZTP pak 10 Kč. Rodinné vstupné je 40 Kč.

Co si odsud můžete odnést?

V prodeji je zde turistická známka, turistická vizitka (sběratelské produkty), přívěsky, pexesa, omalovánky nebo dřevěný kuřáček, vše s motivem Edwarda Kelleyho. Návštěvníci mají možnost si za poplatek vyrazit pamětní minci.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!