INKLUZE: Školy dostanou na asistenty

0
729

Osm z jedenácti mosteckých základních škol se zapojí do projektu školní inkluze. Začne již od září nového školního roku. Potrvá tři roky a poputuje na něj téměř třiatřicet milionů korun.

Radní na svém posledním jednání odsouhlasili účast mosteckých základních škol v projektu Inkluze v mosteckých základních školách aneb Lepší klima i v Mostě. Za tímto účelem schválili smlouvu o partnerství města a jím zřízených základních škol jako nefinančních partnerů uzavřenou se Vzdělávacím centrem Genesia v projektu operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání. Do projektu jsou zapojeny základní školy v ulicích Svážná (1. ZŠ), U Stadionu (3. ZŠ), Václava Talicha (4. ZŠ), Jakuba Arbesa (7. ZŠ), Vítězslava Nezvala (8. ZŠ), Zdeňka Štěpánka (10. ZŠ), Obránců míru (11. ZŠ), Rozmarýnová (14. ZŠ). „Považujeme za úspěch, že těchto osm škol projekt získalo. Další školy, které nemohly využít tuto výzvu, jako např. 5. ZŠ v ulici Zlatnická a další, se snažily jít jinou cestou a máme zpětnou vazbu, že své projekty mají také schválené. Jen ještě doplňují některé detaily,“ informovala náměstkyně mosteckého primátora Markéta Stará.

Do výzvy se zapojilo osm základních škol zřizovaných městem Most, město Most (Klub národnostních menšin) a Oblastní charita Most, Diakonie Církve bratrské a Vzdělávací centrum Podkrušnohoří, zapsaný spolek. Žadatelem/předkladatelem projektu je Vzdělávací centrum Genesia, zapsaný spolek, město Most je nefinančním partnerem, nestátní neziskové organizace jsou finančním partnerem.

Cílem projektu je přispět k zavedení proinkluzivních opatření v mosteckých základních školách a podpořit rovný přístup ke vzdělávání žáků ohrožených školským neúspěchem, žáků ze socioekonomicky a kulturně odlišného prostředí. „Tento projekt městu ušetří peníze, protože si z něho ředitelé budou moci zaplatit týmy, které se budou inkluzi věnovat. O žáky se budou starat koordinátoři a speciální pedagogové a třídy budou vybaveny speciálními pomůckami,“ komentoval úspěch škol v projektu primátor Jan Paparega. K samotné inkluzi je ale spíše skeptický. „Pokud si toto někdo vymyslel, měl by na to sehnat financování, a nikoliv, že budeme závislí na tom, zda-li uspějeme v rámci nějakého projektu. Z mého pohledu je to všechno ušité horkou jehlou a v mnoha ohledech zbytečně uspěchané. Nemluvě o tom, že některé z našich škol v tomto problémovém regionu inkluzi dávno praktikují, byť tady nemáme žádné takové pracovníky a asistenty…,“ podotkl k inkluzi primátor Paparega.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!