Jiří Šlégr: Sport je fenomén, který přináší spoustu životních hodnot

0
699

Známý hokejista a sportovec tělem i duší Jiří Šlégr navštěvuje žáky základních i středních škol, aby s nimi diskutoval o důležitosti sportu a fair play. Co se při besedách děti dozvěděly, přinášíme v následujícím rozhovoru.

Jak aktuálně jsme na tom se sportem dětí a mládeže?

Statistiky bohužel hovoří jasně. Jsme na prvním místě v obezitě dětí a dnes už i dospělých v rámci celé EU. Z toho jasně vyplývá, že na tom nejsme vůbec dobře.

Co je hlavní příčinou tak neutěšeného stavu?

Myslím, že dnešní mládež ztratila vztah ke sportu jako takovému.

Co vy osobně děláte pro zlepšení?

Momentálně navštěvuji základní a střední školy, kde s dětmi hovořím na téma sportu a jeho pozitivního vlivu na náš život. Nepříznivý trend, kdy se děti nehýbou a následně mají zdravotní problémy, je třeba změnit a já pro to udělám vše, co bude v mých silách.

Jaké reakce přichází na besedách od samotných žáků a studentů?

Reakce jsou rozporuplné. Dokonce zaznívají i otázky typu „Proč máme sportovat?“. To je pro mě smutné a zarážející zjištění. Ale samozřejmě mám i pozitivní reakce. Ve chvíli, kdy funguje vazba dítě-rodič-škola, člověk vidí mnoho pozitivních příkladů.

Určitě si ještě pamatujete na období vašeho dospívání. Přišla někdy chvíle, kdy jste měl chuť se sportem „seknout“?

Ano, ta chvíle nastala v mých patnácti letech, kdy jsem nebyl populární u svého trenéra a psychicky jsem nezvládal jeho chování vůči mé osobě. Za přispění rodičů jsem nicméně vše zvládnul, sám jsem si začal přidávat v tréninku, a tak mě naopak tato situace nakonec velmi posílila.

Co byste případně poradil někomu, kdo si právě takovým obdobím prochází?

Aby se nenechal zastavit první životní překážkou, ale pomyslně ji překročil a šel dál za svou vizí či cílem.

Změnil nějak sport vaši povahu, případně žebříček hodnot?

V každém případě. Myslím, že sport je fenomén, který přináší spoustu životních hodnot, jen je potřeba je nepřehlížet a vnímat jejich důležitost. Základem ve sportu je např. naučit se přijmout porážku s tím, že se z ní poučíme a jdeme dál za svým cílem. Rovněž mne sport naučil respektovat své soupeře. Zkrátka přinesl mi mnoho věcí, které se pozitivně odrazily i v mém soukromém životě.

Ne každý má bohaté rodiče. Může si většina dětí v dnešní době vůbec dovolit sportovat?

Existují sporty, které jsou dnes bohužel pouze pro bohaté. Jako bývalý sportovec, který pochází ze skromných poměrů se zasadím o to, aby se tato situace změnila. Abychom však vůbec o změně tohoto trendu mohli uvažovat, je třeba do sportu vložit více peněz ze státní kasy. I trenéři mládeže musí z něčeho žít, o sportovním vybavení a infrastruktuře ani nemluvě. Tato investice se nám navíc bohatě vrátí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!