Kraj nabízí dotace pro amatérské včelaře

1
969

Ústecký kraj podporuje již řadu let mladé a začínající včelaře. Ti si mohou sáhnout na finanční podporu z Programu pro rozvoj eko-agro oblastí v Ústeckém kraji pro rok 2018.

Na webových stránkách Ústeckého kraje byla od poloviny ledna uveřejněna výzva k podání žádostí o dotaci z Programu pro rozvoj eko-agro oblastí v Ústeckém kraji na období let 2017-2020 pro rok 2018. V oblasti rozvoje zemědělství a venkovských oblastí program zahrnuje podporu včelařů a podporu rybářství a rybníkářství na území Ústeckého kraje. Objem finančních prostředků Programu celkem na všechny oblasti podpory letos činí přes šest milionů korun.

Profesionální včelaři v regionu obhospodařují přibližně 5 procent včelstev. Zájmoví amatérští zbylých 95 procent. Pokud jde o počty včelařů, zájmových je v České republice 99 procent, zatímco profesionálních (chovajících více jak 150 včelstev) je pod jedno procento.

Včelařství patří mezi nejstarších obory lidské činnosti, zároveň opylovací funkce včel se řadí k významným faktorům podporující biodiverzitu krajiny. Česká republika je nerovnoměrně začleněna a o Ústeckém kraji to platí dvojnásob. „Na jedné straně máme katastrální území, zejména na Ústecku, Mostecku a Chomutovsku, kde nenajdeme jediné včelstvo. A na té druhé jsou území, kde je až 100 včelstev na km2. Obor včelařství se mimo jiné potýká s nepříznivým demografickým vývojem. Průměrný věk včelařů na řadě míst atakuje hranici odchodu do starobního důchodu. V posledních letech se i díky krajským dotacím pro včelaře daří tento trend zpomalit, někde i zvrátit,“ zhodnotil krajský zastupitel Marek Kocánek.

Ústecký kraj se snaží podporovat začínající včelaře, kteří sídlí na celém území Ústeckého kraje a nejsou centralizovaní jako profesionální „velkovčelaři“, a tím pádem může docházet k rovnoměrnému opylování zemědělských plodin. V loňském roce bylo v kraji podpořeno 340 žádostí v celkové výši přibližně šest milionů korun. Kraj zájmovým včelařům poskytuje dotace a provádí také kontroly žadatelů. Jejich počty ale regulovat nemůže. „Dochází k fyzické kontrole včelaře tak, aby plnil podmínky programu,“ řekla vedoucí odboru životního prostředí a zemědělství krajského úřadu Monika Zeman.

1 komentář

  1. Dobrý den . Chci Vás požádat, zda by jste mi mohl zaslat mobil na kontaktní osobu ohledně krajských dotací pro začínající včelaře. Chci si koupit elektrický medomet cca. 28. 000,- Kč. Děkuji Vám za odpověď. S přáním krásného dne Jelínek Josef, Všehrdy 50, Chomutov 1

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!