Legiovlak přijel na tento týden do Mostu

0
934
Návštěvu Legiovlaku si rozhodně nenechte ujít. Legionářské muzeum na kolejích v Mostě zůstává až do pátku 27. dubna do 18 hodin. Vstup je zdarma.

Nádraží v Mostě je sedmou zastávkou legionářského vlaku při jeho letošním putování po okresních a dalších městech České republiky. Široké veřejnosti je Legiovlak v Mostě přístupný zdarma každý den až do tohoto pátku 27. dubna, od 8 do 18 hodin.

Cílem Legiovlaku je zaujmout především nejmladší generaci, a proto jsou v průběhu týdne oslovovány základní a střední školy na Mostecku, které si exkurze mohou objednávat. Zájem o komentované prohlídky je obrovský, a to i ze strany škol i mateřinek. Každý návštěvník Legiovlaku může na místě navíc zjistit, jestli měl legionáře mezi svými předky. „Posádka v Plukovní prodejně dokáže hledat konkrétní osoby v databázi, kterou se i díky návštěvníkům daří doplňovat o fotografie, dokumenty, vzpomínky i hmotné předměty z pozůstalostí,“ uvedl Miloš Borovička a dodal: „Od výjezdu Legiovlaku v roce 2015 se takto podařilo doplnit na 5 000 karet legionářů.“ Legiovlak se z Mostu na víkend od soboty 28. dubna do neděle 29. dubna přesouvá do nedalekého Oseka, poté budou další jeho zastávkou Litoměřice.

Legiovlak se skládá ze 13 zrekonstruovaných vagonů, které představují vojenský ešalon. Těmito vlaky se desetitisíce čs. legionářů přepravily v letech 1918–1920 napříč Ruskem po Transsibiřské magistrále a průjezd si často musely vynutit bojem s bolševiky. Legiovlak se skládá z vozů polní pošty, těplušky, zdravotního, filmového, velitelského, štábního, obrněného, prodejního, krejčovského, kovářského (zrekonstruován na Slovensku), ubytovacího a dvou plošinových vozů. Ve všech vozech na návštěvníky čeká věrná rekonstrukce vybavení, legionáři v dobových stejnokrojích, ale také originální exponáty a několik stovek fotografií na panelech mapujících historii čs. legií.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!