Lidé zneužívají urgentní příjem

0
1354

Neustálý boj se zneužíváním oddělení urgentního příjmu denně podstupují zdravotníci v ústecké Masarykově nemocnici. Situace vygradovala, když řada praktických lékařů na přelomu roku bez náhrady zavřela své ordinace. Často s pouhým písemným sdělením, že pacienty ošetří nemocnice.

Ambulantní pohotovostní péče pro dospělé je v budově A v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem k dispozici ve všední dny, od pondělí do pátku od 18 do 21 hodin, ve 20.30 hodin berou posledního pacienta. Během víkendů – v sobotu a v neděli – a svátků funguje od 9 do 18 hodin.

Oddělení Emergency zajišťuje vyšetření, prvotní ošetření a příjem pacientů především s akutními, závažnými potížemi. Dále pacientů, které doporučí ošetřující lékař nebo jsou přeložení z jiných nemocnic k následné péči. „Emergency je součástí traumacentra, kardiocentra a iktového centra s velikou spádovou oblastí, pro opravdu závažně nemocné pacienty. Mnoho lidí, například s pouhým nachlazením, přijede na urgentní příjem, aby dostali písemné doporučení. Zaplňují Emergency a přetěžují personál, který by se měl věnovat závažnějším pacientům,“ popisuje neúnosný stav primářka ústecké Emergency Jana Bednářová.

Na Emergency bylo (od 24. do 31. 12. 2016) ošetřeno 1 101 pacientů. Ambulantní pohotovostní péči vyhledalo za stejné období 200 lidí.

Lidé, zejména pak mladí, jsou ještě navíc neurotičtí a často agresivní, a to nejen verbálně. Na ambulantní pohotovostní péči slouží z padesáti lékařů pouze čtyři praktičtí. Většinu času proto zabezpečují lékaři Masarykovy nemocnice. „Pohotovost by měla být záležitostí především praktických lékařů. Na našich lůžkách leží pacienti, kteří jsou leckdy opravdu na hranici mezi životem a smrtí, kde prodleva několika minut může mít fatální následky. Tyto pacienty přitom ošetřuje stejný personál jako ty, kdo přicházejí v lepším případě s mnohem méně závažnějšími obtížemi,“ upozornila dále primářka a radí, že pokud praktičtí lékaři svou ordinaci zavřou a odkážou nemocné na urgentní příjem, měli by se pacienti obrátit na zdravotní pojišťovny.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!