Malováno na uhlí

0
1061

Město žádá veřejnost o zapůjčení obrazů s hornickou tématikou…

Malováno na uhlí, je totiž poetický název výstavy, kterou na září do Městské knihovny v Mostě připravuje město Most ve spolupráci s Vršanskou uhelnou. Tematicky bude úzce spjata s hornictvím, které k Mostecku neodmyslitelně po staletí patří. Především výtvarná díla, ale případně i další hornické symboly může zapůjčit také veřejnost.

Výstava Malováno na uhlí má být ohlédnutím za tím, jak se hnědé uhlí vepsalo do historie regionu, a zároveň má symbolicky připomenout, že je čas připravovat se na budoucnost, na dobu, kdy se uhlí stane minulostí. Její kurátorkou je akademická malířka Helena Ambrosová, známá mostecká výtvarnice. Vernisáž proběhne v sobotu 10. září od 10 hodin za účasti geologa, klimatologa, spisovatele a filozofa Václava Cílka. Připravena je jako součást oslav dvaceti let od založení místního Spolku severočeských havířů, spojených se setkáním havířských spolků z celé republiky.

„Hornictví, těžba hnědého uhlí, to je činnost, která v negativním, ale z mnoha pohledů i v dobrém ovlivnila život celého regionu. Není divu, že se právě šachty staly námětem mnoha výtvarných děl, a je jedno, jestli vznikala z tvůrčí potřeby umělců nebo prostě na společenskou objednávku. Některá z nich visí v kancelářích řady místních podniků či institucí, aniž by je měla možnost spatřit široká veřejnost. Jiná zase možná dělají radost autorům, soukromým vlastníkům nebo sběratelům,“ řekl k tomu Jan Paparega, primátor města Mostu.

V současné době mají organizátoři výstavy k dispozici již několik desítek exponátů, především maleb, kreseb nebo grafik. I tak se obracejí na veřejnost s prosbou o zapůjčení uměleckých děl spjatých s hornictvím. „Všichni víme, kolik zajímavostí, někdy doslova pokladů, se dá najít na půdách, ve sklepích. Třeba se podaří objevit i nějaký unikát,“ doplnil Zbyněk Jakš, ředitel Podkrušnohorského technického muzea, které se k akci rovněž připojilo. Místem, kde je možné se na zapůjčení exponátu a podmínkách domluvit, je přímo mostecká městská knihovna. Ti, kteří budou mít zájem se tímto způsobem na přípravě výstavy podílet, tak mohou učinit do 31. července.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!