Martin Klika: Mám Litvínov rád

0
1031

Začíná další volební rok. Na podzim čekají změny zastupitelstva měst. Politická uskupení už zahajují své kampaně do komunálních voleb a zvažují sestavy na své kandidátky. V souvislosti s volebním propadákem ČSSD v posledních volbách na podzim loňského roku se mluví o tom, že kandidátku ČSSD v Litvínově už nepovede Martin Klika. Zeptali jsme se ho proto, jaký je jeho další záměr v souvislosti s působením ve straně, která ho vynesla až na post náměstka hejtmana Ústeckého kraje.

Co je pravdy na tom, že už nechcete být lídrem ČSSD v Litvínově? Souvisí vaše údajné rozhodnutí nějak s výsledkem voleb do Poslanecké sněmovny?

O tom, zda budu, či nebudu v čele kandidátky ČSSD v Litvínově, rozhoduje místní sněm strany, nikoliv já. Pokud ale jde o můj názor, velmi bych o jedničku na kandidátce stál. Zvláště nyní, když na tom strana, ve které pracuji už roky, není nejlépe. Myslím si totiž, že je právě ve chvílích, kdy se straně příliš nedaří a lidé ji nepodporují tak, jako dřív, nutné napnout všechny síly a pustit se do práce s větším úsilím. Nepatřím k těm, kteří by utíkali a převlékali kabáty podle toho, jak se to zrovna hodí. Do ČSSD jsem vstoupil, protože věřím v principy této strany bez ohledu na to, co s ní v posledních letech někteří politici provedli. Vždy pro mě bylo důležité dění v Litvínově, protože tu žiju od svého dětství a vychovávám tu své děti. Jako velitel městské policie, později jako místostarosta města a dnes jako náměstek hejtmana Ústeckého kraje dělám všechno proto, aby se lidem ve městě, které mám rád, žilo dobře. Aby se tu mohli cítit bezpečně, aby přibyla pracovní místa a lidem, kteří potřebují sociální pomoc, se jí také dostalo. To jsou hlavní cíle sociální demokracie, a to chci pro Litvínov i já. Není to snadné, nejde to hned, ale nepřestanu dělat, co můžu jen proto, že část lidí přestala v ČSSD věřit.

Z vašich slov je cítit kritika stranických kolegů. Dáváte někomu konkrétnímu za vinu volební neúspěch sociální demokracie?

Teď už není čas na kritiku. I když samozřejmě nejsem asi sám, kdo cítí, že všechno, co ČSSD v posledních letech dělala, nebylo úplně v pořádku. V Praze o nás často mluví, jako o klucích z drsného severu a v podtextu naznačují, že sociální demokraté v Ústeckém kraji jdou tak trochu proti jejich proudu. Problémy tady u nás v Ústeckém kraji jsou ale opravdu jiné, než řeší sociální demokraté v Praze a většině republiky. Nesouhlasili jsme s některými kroky, které se v posledních letech dělaly. Říkali jsme, co tady u nás lidé potřebují. Že je nutné důsledně a rázně řešit zneužívání sociálních dávek. Nakonec se to rozplizlo v jakési volební heslo, které používá kde kdo, ale nic zásadního se v tomto ohledu neděje. Ono totiž zneužívání sociálních dávek z pohledu lidí žijících v Praze a z pohledu lidí na okraji sociálně vyloučených lokalit je nesrovnatelné. Říkali jsme, že je třeba pomoci horníkům, protože ti zásobovali celou republiku energií desítky let. Ať si někdo vyzkouší, co je to za dřinu těžit uhlí a teprve pak rozhoduje o sociálních výhodách pro chlapy, kteří to dělali celý život. Tak bych mohl pokračovat dál, ale teď už je to zbytečné foukání mrtvému, víte kam. Musíme se zatnout a pracovat dál. To mám v plánu dělat.

Čím novým chcete získat na svou stranu voliče v Litvínově?

Ničím novým. Sociální demokracie v Litvínově nepotřebuje žádná nová témata, kterými by oslovila voliče. Dělejme jen to, co jsme dělali vždy a na co se v čele sociální demokracie na celostátní úrovni tak trochu zapomnělo. Vždycky jsme usilovali o to, aby se u nás žilo bezpečněji. Aby se flákači a kriminálníci nevysmívali lidem, kteří pracují a starají se o sebe a své rodiny. Aby se lidé nemuseli bát chodit večer po ulicích města. Aby lidem, kteří sociální pomoc skutečně potřebují, se jí také dostalo. Aby senioři nebyli ve stáří opuštění a odkázaní jen na sebe a aby měly děti v Litvínově pěkné dětství třeba i při sportu dostupném všem sociálním vrstvám. Nemáme ještě žádný předvolební plán, nevím, kdy a zda vůbec začneme s kampaní. Vím jen, že jsem nikdy nepřestal pro Litvínov pracovat, není mi jedno, co se tu děje a mám to tu rád.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!