Maximální výkon sportovců během únavy testuje nové kolo

0
618

Novým specializovaným přístrojem na testování zdatnosti sportovců při zátěži a jejich maximálního výkonu se mohou pochlubit na oddělení sportovní medicíny ústecké Masarykovy nemocnice.

Peak Bike je v podstatě kolo určené k specifickému testování anaerobní zdatnosti. Toto kolo dokáže po spuštění závaží, určené podle hmotnosti testovaného sportovce, udržet konstantní odpor nezávisle na rychlosti šlapání.

Na přístroji lékaři provádí testování rychlostně- silového typu sportovců. Tento test je jediný, který dokáže testovat zátěž v prvních třiceti sekundách až dvou minutách. Díky tomuto je možné získat informaci, jaký výkon je sportovec schopen podat v době, kdy je pohyb energeticky hrazen hlavně z cukrů uložených ve svalech. V této době zátěže se rychle v těle akumuluje kyselina mléčná – laktát – a nastupuje výrazný pocit únavy. „Jestliže je sportovec geneticky a tréninkově dobře připravený, dokáže i za těchto podmínek podat dobrý sportovní výkon. Právě vysoké hladiny laktátu a tím vznikající únava ovlivňují motorickou přesnost pohybu. Při opakování tohoto testu během sezony lze pak porovnat hráčovu tréninkovou přípravu a dispozice. U hokejisty lze tak třeba určit, zda jde o vhodný typ k nasazení v závěru utkání, kdy je menší počet hráčů a častější střídání,“ vysvětlil primář oddělení sportovní medicíny Pavel Neckař před ukázkou zátěžového testu hráče mistrovského klubu rugby Dragons Teplice.

Nákup přístroje financovala Krajská zdravotní z vlastních zdrojů a to částkou více než dvou set tisíc korun.

„Jsem rád, že si specializované oddělení, jediné pracoviště s tímto zaměřením v Ústeckém kraji, velmi rychle vydobylo renomé a stalo se významnou součástí Krajské zdravotní. Chci zdůraznit, že zdravotní péče je zde poskytována v úzké spolupráci s ostatními interními i chirurgickými obory ústecké Masarykovy nemocnice. To považuji i pro další práci oddělení za velmi důležité,“ uvedl Jiří Novák, předseda představenstva Krajské zdravotní.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!