Homerlive
http://www.homerlive.cz/mesto-vyzyva-dobrovolniky-k-velkemu-jarnimu-smejceni/

Město vyzývá dobrovolníky k velkému jarnímu smejčení
Už za dva týdny proběhne v Mostě velké „gruntování“. Jarní úklid probíhá v celém Česku jako projekt Ukliďme svět - ukliďme Česko. K této akci se každoročně připojuje i město Most. Dobrovolníci se tentokrát zaměří nejvíce na Benedikt, Hněvín a Ressl.

Akce se uskuteční v sobotu 7. 4. Sraz účastníků je v 9 hodin, přičemž uklízet se bude do 11 hodin. Cíl akce je uklidit nepořádek a nelegálně vzniklé černé skládky.

Do mezinárodní kampaně Ukliďme svět se každoročně zapojuje přes 35 milionů lidí z více než 130 zemí světa.

„V Mostě letos proběhne již třetí ročník akce Ukliďme Most, jenž navazuje na úspěšné předchozí ročníky. V loňském roce se zapojilo na 550 dobrovolníků z řad občanů Mostu, místních skautů i žáků základních škol, kteří společně s rodiči a učiteli uklízeli areály a okolí škol,“ informovala tisková mluvčí mosteckého magistrátu Alena Sedláčková. Vysbíráno bylo celkem 3 730 kg odpadu.

Letos se uklízí Ressl, Benedikt a Hněvín stejně jako vloni. V prvním ročníku akce se uklízel například i Šibeník. „Do akce se zapojují též žáci základních škol, kteří společně s rodiči a učiteli uklízejí areály a okolí škol. Vzhledem k tomu, že se akce účastní dobrovolníci z řad občanů a mezi nimi je velké množství dětí, jsou pro úklid voleny dostupné a bezpečné lokality. Po tento druh akce proto není z důvodu bezpečnosti naprosto vhodné volit například úklid kolem komunikací a podobně,“ uvedla k výběru lokalit, kde se bude smejčit, mluvčí Sedláčková a dodává: „Věříme, že i letos se najde spousta dobrovolníků, kteří budou ochotni ve svém volném čase přiložit ruku k dílu a pomoci vylepšit vzhled města, ve kterém žijí.“

Skládky u silnic se uklízet nebudou


V souvislosti s černými skládkami se objevuje kritika na některá problematická místa, kdy se sami obyvatelé zajímají, zda by nebylo možné v rámci úklidu zaměřit se i na tato místa. Jedno z nich je například při okrajích komunikace přímo u vjezdu do Mostu, za děkanským kostelem a ze směru od Braňan. Tady se každoročně povalují, zvlášť po skončení zimy, odpadky, igelitové pytle apod. Ty nedělají Mostu pěknou vizitku. „Někteří vlastníci pozemků kolem komunikace od kostela podél letiště již byli vyzváni k úklidu svých pozemků a další ještě vyzveme. Vzhledem k tomu, že jde v převážné míře o pozemky, které nejsou vlastnictvím města Mostu, je jejich úklid bohužel dlouhodobější záležitostí,“ vyjádřila se k případnému úklidu tisková mluvčí magistrátu.

Dobrovolníci na úklid se mohou hlásit na webové stránce http://www.uklidmecesko.cz/event/16225/, ale mohou přijít i bez předchozího přihlášení.

Injekční stříkačky a nebezpečný odpad uklidí strážníci v předstihu


Do celostátní „úklidové“ kampaně měst se připojí i mostecká městská policie. Prioritou budou pro strážníky injekční stříkačky a infekční materiál, který bude z kritických zákoutí a oblastí odklízet.

Pro městskou policii se dnem úklidu stane 6. duben, tedy den před hlavním úklidovým dnem celostátní kampaně Ukliďme svět, ukliďme Česko. Do akce se zapojí na třicet strážníků a asistentů prevence kriminality. Projdou zejména nepřehledná, skrytá místa, o kterých vědí, že se zde zdržují problémové osoby. Zaměří se na vyhledávání a likvidaci injekčních stříkaček a dalšího infekčního materiálu, jako jsou lžičky, obvazy apod. „Budeme prohledávat zejména lokality, ve kterých budou v sobotu dobrovolníci v rámci kampaně Ukliďme Česko uklízet, například parčík u muzea, Benedikt a Ressl. Strážníci znají problémová místa a jsou vybaveni ochrannými prostředky, jako jsou boxy na infekční materiál, dlouhé pinzety, ochranné rukavice a desinfekční spreje,“ uvedl šéf Městské policie Most Jaroslav Hrvol.

Strážníci i asistenti prevence kriminality jehly vyhledávají a likvidují celoročně v rámci běžné hlídkové činnosti po celém městě. Tímto speciálně cíleným opatřením chce městská policie předejít nebezpečí, jemuž mohou být dobrovolníci, a zejména děti vystaveni při úklidu méně frekventovaných míst v rámci dobrovolnické akce. „Všichni rodiče i učitelé by měli děti poučit o správném postupu v případě nálezu injekční stříkačky. V žádném případě by nálezci neměli na stříkačku sahat. Ihned by měli zavolat na linku 156 a oznámit místo nálezu, případně informovat asistenta prevence kriminality. Pokud to bude možné, měli by vyčkat na místě do příjezdu strážníků a nález jim ukázat. Strážníci nebo asistenti infekční materiál bezpečně zlikvidují,“ vysvětlil správný postup při nálezu použité injekční stříkačky nejen v den dobrovolnické akce, ale kdykoli, ředitel strážníků.
Post date: 2018-03-23 09:53:17
Post date GMT: 2018-03-23 08:53:17