Most v ulici Purkyně se zatím neopraví

0
870

Rekonstrukce mostu u nemocnice, která měla být jednou z největších investičních akcí letošního roku, se odkládá na neurčito. Mimo jiné to znamená, že jedna z přístupových tras k nemocnici se letos neuzavře.

S překvapivým verdiktem přišlo vedení města poté, co krachla jednání ohledně majetkového vypořádání pozemků pod nemocnicí. „Měli jsme schůzku s majitelem pozemku pod nemocnicí, který měl být směněn s doplatkem za pozemek nad parkovištěm městské policie v ulici F. Halase. Pan Mleziva ale vznesl námitku, že na tento pozemek je komplikované dopravní napojení a chtěl od města nějakou garanci, že se příjezd vyřeší,“ informoval primátor Jan Paparega. Město přislíbilo maximální součinnost. To ale majiteli pozemku pod nemocnicí nestačilo a požadoval písemnou garanci. K dohodě o směně posléze nedošlo. „Posunuli jsme se už do doby, kdy je rizikové se touto investiční akcí zabývat, a to z hlediska čerpání úvěru,“ podotkl primátor. Radnice měla již s bankou smlouvu na úvěr s vázaným účelem a s výhodnou úrokovou sazbou dojednanou, podpisy by se musely uskutečnit ale nejpozději do začátku dubna. „Ve stavu, kdy nemáme vyřešeny majetkoprávní vztahy, je nesmysl úvěrovou smlouvu podepisovat. Stav mostu není natolik akutní, abychom ho museli opravovat letos. Chtěli jsme tuto akci realizovat, protože stejně se most bude muset v budoucnu rekonstruovat a město se tomu nevyhne,“ upozornil primátor Paparega. Výhodný úvěr prý může město s bankou dojednat i pro jiný účel. Zatím ale nemá vytipovanou náhradní investiční akci, kterou by namísto rekonstrukce mostu upřednostnilo. „S bankou můžeme diskutovat o změně účelu, kterou bychom museli ale nejprve projednat v zastupitelstvu. Je však otázkou, zda na jiné investiční akce nebude lepší čerpat peníze z vlastních prostředků,“ zmínil ještě primátor.

Pozemky může vyřešit i vyvlastnění

Most u nemocnice je z hlediska stavu hodnocen na pětistupňové stupnici známkou čtyři. V ideální kondici tak rozhodně není. Město bude nyní pracovat na vypořádání pozemků. V úvahu prý připadá i vyvlastnění ve veřejném zájmu. „Podali jsme podnět advokátní kanceláři, aby připravila veškeré kroky. Nicméně paralelně budeme jednat dál, jak tento pozemek vypořádat. Preferujeme, abychom se domluvili i bez pomoci institutu vyvlastnění,“ řekl Jan Paparega.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!