Mostečané přivítali ptačí zpěv

0
690

U rybníka Za Pilou u Mariánských Radčic proběhlo už druhé „Vítání ptačího zpěvu“

Akci organizovala Česká společnost ornitologická ve spolupráci s Oblastním muzeem v Mostě. Cílem Vítání bylo zvýšení zájmu veřejnosti o ptactvo, poznání avifauny okolí Mostu a propagace aktivit ČSO zaměřených na jeho ochranu. Účastníci akce pozorovali rodinky hus velkých s housaty, potápky roháče, lysky, kachny, labutě, racky, pochopy, rákosníky, strnady rákosní, kulíka říčního a řadu dalších druhů ptáků.

Zlatým hřebem programu byla ukázka odchytu a kroužkování ptáků, kterou předvedl kroužkovatel Luděk Jokel s přáteli. Zejména děti byly přímo nadšené pohledem zblízka na krutihlava, cvrčilku zelenou, slavíka obecného, pěnici vlašskou a pokřovní. Mosteckého „vítání“ se kromě široké veřejnosti účastnili i členové muzejního Ornitoklubu.

Po ukončení „vítání“ na Mostecku se organizátor Jaroslav Bažant z Oblastního muzea v Mostě a nejvytrvalejší účastníci přesunuli do Loun, kde touto akcí provedli místní zájemce. Akce se konala na okraji města u Lounské Tůňky a v Masarykových Sadech na břehu Ohře. Pozorováno bylo hnízdění lysek, špačků a holubů hřivnáčů. Zájemci dále viděli kachny divoké, brhlíky, pěnkavy, kosy, sýkory modřinky a koňadry, slavíky, budníčky, rehky, sojky, strakapoudy a další ptáky.

Každého z „vítání“ se účastnilo asi 30 lidí, jejich ohlasy byly pozitivní
a projevovali zájem o další podobné akce. Určitě budou vítáni na další osvětové kampani ČSO Festivalu ptactva, který se koná vždy první říjnový víkend.

Foto: PhDr. Eva Javůrková

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!