„Můj dům, můj hrad“ – Poslanec Kádner chce nový zákon

0
1832

Nový zákon předkládá zákonodárcům poslanec za Úsvit národní koalice David Kádner. Zákon má upravit míru přiměřené sebeobrany v případě, že se jedná o přepadení v domě či bytě. Podle Davida Kádnera je každá sebeobrana přiměřená situaci a nikdo z přepadených by neměl nést odpovědnost.

Proč jste se rozhodl pro předložení zákona, který jste tak příznačně nazval Můj dům, můj hrad?

Podle mého názoru v české legislativě chybí. Zejména pokud přihlédneme k současné bezpečnostní situaci v Evropě, je velmi potřebný. Zjednodušeně popsáno tento zákon říká, že pokud vás někdo přepadne ve vašem domě či bytě, můžete se bránit jakýmikoliv prostředky bez ohledu na následky, které si pachatel ponese. Při tvorbě zákona jsem vycházel z toho, že pachatel, který se vloupá do domu, se může připravit. Přepadený tuto možnost nemá. Ve vlastním domově je ohrožený, musí reagovat rychle a nemůže vyhodnocovat, jestli se brání přiměřeně situaci. Je doma, nečeká žádné nebezpečí.

Na podobném zákoně jste pracoval už v minulosti. Jak to s ním dopadlo?

Byl zamítnut. Vycházel ze zahraničních modelů a dával možnost sebeobrany bez obav z následků při přepadení nejen v domě, ale i na vlastním pozemku. Nyní jsem tedy zákon omezil pouze na domov, dům či byt. Chápu omezení na veřejném prostranství. Můžete si vybrat, kudy půjdete. Jestli se pustíte tmavým parkem po opuštěné cestě, nebo půjdete po chodníku pod kamerovým systémem. Doma by měl být ale člověk v bezpečí. Tam není namístě uvažovat, zda se vetřelci bráním v mezích zákona.

Se zákonem vám pomáhají bývalí soudci a právníci. Znamená to, že i oni z praxe vnímají nedostatek v české legislativě?

Je mnoho případů, o kterých jsme společně při tvorbě tohoto zákona diskutovali. A které nám dávají za pravdu. Jeden za všechny je případ mladé ženy, která byla sama doma se svým malým dítětem. Do domu se vloupali dva muži. Žena se i s dítětem schovala do ložnice, zatímco ti dva dům prohledávali a kradli. Teprve ve chvíli, kdy se začali dobývat do ložnice přes zamčené dveře, že vzala pistoli svého manžela a přes dveře na lupiče vystřelila. Bránila své dítě a sebe. Přesto byla souzena za nepřiměřenou obranu, protože ona měla zbraň, zatímco ti dva muži ne. To je skutečný případ z České republiky!

V jakém stádiu schvalovacího procesu je zákon nyní?

Trvalo rok, než se dostal na projednávání. Museli jsme odstranit drobné legislativní chyby. To jsme učinili. Zákon projednala vláda a vydala k němu negativní stanovisko. Podle naší vlády Česká republika tento zákon nepotřebuje. Nyní zákon bude projednávat Poslanecká sněmovna. Věřím, že se kolegové poslanci budou chtít zákonem Můj dům, můj hrad zabývat.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!