Muzeum představí významnou renesanční básnířku Vestonii

0
850
Ve čtvrtek 9. června v 17 hodin se v budově Oblastního muzea a galerie v Mostě uskuteční vernisáž nové výstavy Vestonia – renesanční Sapfó a její doba. Součástí vernisáže bude recitace básní Alžběty Westonové – Vestonie v režii Městského divadla v Mostě.
Výstava připomene život a dobu Alžběty Westonové – Vestonie, nevlastní dcery alchymisty Edwardy Kelleyho a naší nejvýznamnější renesanční básnířky. Dozvíte se více o jejím vztahu k jejímu nevlastnímu otci Edwardu Kelleymu i našemu městu Most. Výstava se také pokouší vyvrátit řadu mýtů, které se k postavám Edwarda Kelleyho a Vestonie váží.
Část výstavy je věnována i podporovateli Vestonie – mosteckému rodákovi Jiřímu Bartholdovi z Breitenberka, zvanému Pontanus, který byl významnou osobností rudolfínských Čech, katolickým hodnostářem a vynikajícím humanistickým literátem. Představen je i další významný mostecký rodák, jezuita a pedagog Jakub Spanmüller Pontanus.
Návštěvníci se také krátce seznámí s renesanční kulturou na Mostecku, s ukázkami renesančního užitného umění a předměty denní potřeby, které pocházejí ze sbírek Oblastního muzea a galerie v Mostě a dalších institucí i soukromých osob.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!