Na zářijové skokanské závody na lyžích přijede do Oseka Pavel Ploc

0
1330

Zajímavá akce se chystá 30. září v Oseku – skokanské závody na lyžích. Připravovaný závod  je vyjímečný tím, že se koná po 30 letech od posledního pořádání závodů o Hornický kahan v roce 1987.

Můstky se opravují zatím ze zdrojů LK Osek, sponzorské pomoci a finančních soukromých zdrojů. Úspěchy klubu v posledních letech jsou hlavně celá řada vítězství v závodech v česku a sasku kategoriích nejmladších závodníků i zisk několika medailí z MČR jak v létě tak i v zimě.

Úspěchy staršího data jsou zaznamenány v kronice  a jedná se o zisky mnoha  medailí z žákovských MČR i MS v Německu. Závod je současně klasifikační, kvalifikační i kontrolní. Jedná se tedy závod seriálu Letních RKZ ČR, který vrcholí závěrečnými třemi závody Letního MČR žáků v závěru letní sezony v říjnu.

Jako hosté se dostaví bývalý kapitán reprezentace skokanů a patron skokanského oddílu ZMS. Rudolf Höhnl, bývalý vynikající olympionik a repr. trenér ZMS. Dalibor Motejlek, bývalý  olympijský medailista a světový rekordman v letech na lyžích ZMS. Pavel Ploc a další naši kamarádi a přátelé ze skokanských celebrit. Dále přislíbil účast i zpěvák Kamil Střihavka bývalý osecký skokan a další bývalí osečtí skokani.

Historie skákání na lyžích na Krásné Vyhlídce v Oseku!

V poválečných letech kdy vznikl Sokol v Oseku byl lyžařskými nadšenci postaven dřevěný skokanský můstek na místě současného velkého můstku K40. Skákalo se na něm okolo 20 m. Toto se datuje do roku 1947. Na tomto můstku trénovala osecká mládež v této době závodící ve sdruženém závodě až do roku 1967. Můstek spolu s přilehlým běžeckým kolečkem byl postupně vylepšován a dokonce osvětlen. V roce 1967 byl můstek zvětšen a zrekonstruován na modernější profil. Vybudována byla ocelová nájezdová věž. Parametry můstku byly P30 (normový bod) a K 39 ( kritický bod). Byl nově osvětlen výbojkovým osvětlením. Můstek sloužil v zimním režimu pro trénink ve všedních dnech v týdnu a tím se výrazně zvýšila výkonost oseckých skokanů a sdruženářů z nichž se někteří dostali i do výkonostní špičky a k medailovým umístěním v rámci republiky.

Významnou etapou historie skákání v Oseku bylo založení skokanského oddílu Rudolfa Höhnla v lednu 1974, který jako tehdejší kapitán reprezentace převzal patronát nad oddílem chlapců. Vlétě tohoto roku při soustředění a závodech na Liberecku se podařilo získat za pomoc oseckých chlapců na rekonstrukci umělého povrchu na můstku ve Vratislavicích vyřazovanou umělou hmotu, která se položila na osecký můstek. Ještě v podzimních měsících za vydatné pomoci patronátních hornických kolektivů z dolu Gottvald v Hrdlovce se podařilo v Oseku otevřít první skokanský můstek s umělým povrchem v Krušných horách. Dne 1.6.1975 v rámci oslav Mezinárodního dne dětí se uskutečnil I. ročník závodu „ O Hornický kahan“. Jako republikový závod s mezinárodní účastí závodníků z družebních oddílů tehdejší NDR a klubů z celé ČR se konal každý rok až do roku 1987. Velmi populární závod byl zvláště soutěží družstev o putovní hornický kahan, který vždy zapálený předával známý hornický předák Graif. Tyto závody byly zajímavé i účastí známých osobností politických i sportovních. Besedy se skokany z reprezentačních družstev a jejich trenéry se těšily velké pozornosti sportovní veřejnosti a mládeže vždy v předvečer závodů. Ve startovním poli malých skokanů z významných skokanských center se objevovali pozdější světoznámí medailisté se ZOH a MS.

Další historické události stručně

1978 za finanční pomoci MěNV v Oseku byla na skokanský můstek položena nová hmota čs.výroby a vybudován nájezd P20