Homerlive
http://www.homerlive.cz/najemne-v-chanove-podrazi/

Nájemné v Chanově podraží
V Chanově se zvýší nájem. Obyvatelé domů zaplatí od poloviny letošního roku od čtyř do osmi korun za metr čtverečný více než dosud. Město by tak mělo vybrat na nájemném zhruba o milion korun víc než v předchozích letech.

Zvýšení cen nájemného v panelových domech, které vlastní město Most, schválili od 1. července letošního roku mostečtí radní. Zvýšení cen se tak dotkne obyvatel všech deseti bloků v chanovském sídlišti. Ve většině z nich platí dosud jejich nájemníci něco málo přes šestnáct korun za metr čtverečný. Od července tak stoupnou ceny podle jednotlivých bloků od 20 do 35 korun za metr čtverečný. Nejdražší nájem zaplatí obyvatelé „sociálního“ bloku č. 8, který je nejnovější a nejlépe vybaven. „Dlouhou dobu se s cenou nájmů nehýbalo. Naposledy v roce 2010. Nájemné se zvyšovalo sice i v roce 2012, avšak pouze v bloku č. 8. Přistoupili jsme k navýšení cen, abychom se přiblížili nájemnému v daném čase a místě obvyklém. Ceny jsou v jednotlivých blocích rozdílné, a to podle jejich vybavenosti,“ zdůvodnil navýšení cen primátor Jan Paparega.

Radnice bere zvýšení nájemného prý s rezervou. Každoročně totiž na nájemném Chanovští dluží nemalé peníze. „Každoročně je v Chanově ztráta, která v posledních letech ale osciluje na stejném čísle. Rozdíl mezi předpisy a skutečnými příjmy je kolem milionu a čtvrt. Celkový roční objem by měl po navýšení cen nájemného vzrůst zhruba o milion korun,“ konstatoval primátor. Na nájemném město Most ročně utržilo zhruba dva miliony tři sta tisíc korun. Po zdražení by měla částka stoupnout přibližně na tři miliony dvě stě osmdesát tisíc korun. „Zvýšení nájmů by mělo mít pro občany i výchovný efekt,“ podotkl Jan Paparega.

Přestože město přistoupilo k navýšení nájemného, je bydlení v Chanově nejlevnější v Mostě. Dokonce i levnější než sociální byty. „Máme projekt na sociální bydlení. Nájemné pro lidi, kteří se ocitli v krizové situaci, činí v takových bytech 57,20 korun za metr čtverečný. V Chanově je tak stále ještě mnohem nižší nájem než za sociální bydlení,“ upozornila ještě náměstkyně primátora Markéta Stará.

Bourání dalších paneláků má stopku


V chanovském sídlišti město koncem uplynulého roku zdemolovalo dva paneláky, bl. 1 a 7. Peníze na demolici plynuly z velké části ze státních dotací. „Oba domy jsou už stržené a suť by rovněž měla být odvezena. Letos se dokončí ještě parkové úpravy na místě obou domů, protože to bylo jednou z podmínek dotace,“ informoval Jan Paparega. Ačkoliv ministerstvo pro místní rozvoj stále ještě poskytuje prostředky na demolice objektů v sociálně vyloučených lokalitách a v Chanově jsou i další částečně vybydlené domy ve špatném stavu, město zatím s dalším bouráním nepočítá. „V rozpočtu jsou peníze na běžnou a nejnutnější údržbu chanovského sídliště. Žádnou další investiční akci zde neplánujeme, stejně tak ani stržení dalšího panelového domu,“ uzavřel primátor.
NOVÉ NÁJEMNÉ

20 Kč/m2/měsíc pro nájemní byty ul. Zlatnická čp. 181 (bl. 5) a čp. 206 (bl. 13)
22 Kč/m2/měsíc pro nájemní byty ul. Zlatnická čp. 178 (bl. 3), čp. 197, 198 a 199 (bl. 10)

24 Kč/m2/měsíc pro nájemní byty ul. Zlatnická čp. 176, 177 (bl. 2), čp. 174, 175 (bl. 4), čp. 180 (bl. 5), čp. 182 (bl. 6), ul. Kovářská čp. 200, 201 (bl. 11)

35 Kč/m2/měsíc pro nájemní byty ul. Zlatnická čp. 192, 193 a 194 (bl. 8).
Post date: 2017-04-07 09:26:35
Post date GMT: 2017-04-07 08:26:35