Homerlive
http://www.homerlive.cz/novy-domov-pro-nemocne-s-alzheimerem-by-mohl-fungovat-uz-pristi-rok/

Nový domov pro nemocné s Alzheimerem by mohl fungovat už příští rok
Zchátralý a prázdný blok č. 60 v ulici Táboritů v Mostě, kde se plánuje Domov Alzheimer, by mohli první klienti obývat už v příštím roce. S rekonstrukcí bloku by se mělo začít ještě letos.

Veřejná zakázka na výběr zhotovitele rekonstrukce bloku 60 vyhlásila Mostecká bytová již v prosinci 2017. „V současné době probíhá vyhodnocení došlých nabídek a výsledek posoudí Rada města Mostu. Hodnota nejnižší nabídky je ve výši 108 milionů korun včetně DPH, tedy v přepočtu 1,1milionu korun na lůžko,“ uvedl ředitel společnosti Mostecká bytová Jaroslav Kudrlička a doplnil: „Přibližný termín dokončení rekonstrukce vzešlý z vyhlášené veřejné zakázky je v polovině roku 2019.“

Rekonstrukce domu bude představovat výstavbu zcela nového, moderního zařízení, které bude připraveno na péči o pacienty trpící Alzheimerovou nemocí na základě poznatků a zkušeností podle nejnovějších trendů, které by mělo sloužit občanům města desítky let. „Objekt je koncipován jako domov se zvláštním režimem. Poskytne pobytové služby osobám se stařeckou demencí, Alzheimerovou chorobou a ostatními typy demencí, které mají sníženou soběstačnost z důvodu tohoto onemocnění a jejichž situace vyžaduje pravidelnou pomoc jiné fyzické osoby,“ doplnil ke klientele domova ředitel Kudrlička. Maximální kapacita objektu bude 96 klientů převážně ve dvoulůžkových pokojích, ojediněle v jednolůžkových.

V novém zařízení se vybudují například výtahy se schodištěm, dvoupodlažní přístavby kuchyňského provozu se zázemím a jídelnou. Objekt se celkově navýší o jedno podlaží. Ve všech podlažích se bude jednat o bezbariérovou stavbu. Chybět nebude nové parkoviště, příjezdová komunikace pro zásobování a oplocení. „Součástí projektu je dále vybudování zahrady o rozloze více než tisíce metrů čtverečných. Přístup z objektu na zahradu povede přes terasu, přičemž terasa a zahrada bude spojena bezbariérovou rampou,“ popsal dále Jaroslav Kudrlička. Příjezd k objektu bude ulicí Táboritů. Zachováno zůstane i stávající parkoviště pro osobní automobily s kapacitou 11 kolmých stání.

Provozovatel se zkušenostmi a praxí


Na budoucího provozovatele zařízení v Mostě nebylo vyhlášeno poptávkové řízení. „Upřednostnili jsme reference společnosti Domov Alzheimer, její zkušenosti s provozováním obdobných typů sociálních zařízení, které zásadním způsobem přispěly k vypracování projektové dokumentace budoucího zařízení pro pacienty s Alzheimerovou nemocí v Mostě,“ řekl dále Jaroslav Kudrlička. Smlouva na pronájem objektu se společností Domov Alzheimer bude uzavřena po dokončení rekonstrukce domu. Nájemní vztah by měl být uzavřen na dobu dvaceti let, následně může být nájemní vztah prodloužen za stejných podmínek na dobu dalších 15 let. Toto prodloužení nájmu bude možné pouze jednou.

V domově budou především Mostečané


„Sociální služby poskytované společností Domov Alzheimer jsou určeny především pro místní obyvatele. Je samozřejmý předpoklad, že vybudováním kapacity nových lůžek v bloku 60 dojde k uvolnění řady míst v objektech MSSS a bude tak možno i lépe uspokojit současné čekající v pořadníku města či MSSS,“ dodal ředitel. Podíl na klientele by však mohli mít i senioři, kteří sice nemají trvalé bydliště v místě, ale mají jej tam jejich příbuzní (obvykle děti), kteří se o ně starají.
Post date: 2018-04-13 11:42:41
Post date GMT: 2018-04-13 09:42:41