Odběr plazmy v obchoďáku. Vtip? Realita!

0
1707

V mostecké nákupní galerii Central se otevřelo nové centrum pro odběr krevní plazmy. Názory na takovýto způsob odběru jedné z nejcennějších lidských tekutin se různí.

Plazmacentrum se otevřelo v úterý 24. května. Zařízení bylo postaveno za 16 milionů korun. Krevní plazmu zde mohou darovat zdraví jedinci za pět set korun. „Každému odběru v plazmacentru předchází vyšetření a kontrola zdravotního stavu dárce kvalifikovaným lékařem. Objednání předem není nutné – srdečně vítáni jsou i zájemci, kteří se rozhodnou spontánně na místě. Předpokladem pro přijetí je dobrý zdravotní stav dárce a asi hodina jeho času,“ informovala Hana Komárková ze společnosti sanaplasma, s.r.o.

Darovaná krevní plazma by se měla využívat k výrobě léků a také jako součást různých terapií (například pro osoby s hemofilií) nebo po těžkých nehodách a při operacích. „V nákupním centru Central Most našla sanaplasma ideálně situované a lehce dosažitelné místo. Nákupní středisko je navíc místem potkávání a trávení volného času mnoha lidí všech věkových skupin,“ uvádí dále Hana Komárková.

Místo pro darování krevní plazmy v obchodním centru vzbuzuje u řady občanů ale i negativní reakce. „Dárcovství je určitě záslužná věc. Ale v prostředí obchoďáku se mi to příčí. I když zde pracují odborníci, o jejichž kvalifikaci nepochybuji, přeci jen to prostředí okolo vzbuzuje nedůvěru. Jít si stoupnout do fronty na odběr jako do fronty vedle na víno,“ říká Mostečan Jiří. Podobný názor má jeho partnerka Soňa: „Zdá se mi to neetické. Vzhledem k sociální skladbě zdejších obyvatel si umím představit, jací lidé sem budou chodit. Kdybych já se rozhodla darovat plazmu, půjdu do nemocnice.“ Jiný pohled na věc má pan Tibor, který zvědavě nakukuje do výlohy: „Pětiskovku na ulici nenajdu. Určitě sem budu chodit a řeknu o tom i známým.“

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!