Odvolávalo se a v sále jiskřily emoce …takové bylo první letošní zastupitelstvo

0
978

Zastupitelé se sešli letos poprvé na únorovém zasedání. Veřejné jednání se ani tentokrát neobešlo bez emocí a vzájemných slovních potyček. Zastupitelé stačili projednat všechny předložené materiály během dvou hodin. Na příštím jednání se mostečtí politici znovu sejdou 26. dubna.

Návrhy na odvolání

V úvodu jednání vznesla Hana Jeníčková ze SMM návrh na doplnění programu o odvolání radní a zastupitelky Vendulky Balášové ze statutárních orgánů Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova a Sportovní haly Most, a také z Rady města Mostu. Její návrh hlasováním neprošel. Návrh na odvolání podal i její stranický kolega Luboš Pitín. Ten požadoval odvolat primátora Jana Paparegu. Mezi důvody pro odvolání uvedl například porušení zákona o obcích hlasováním o odvolání člena dozorčí rady hipodromu bez souhlasu zastupitelstva, za navýšení prostředků v rozpočtu města pro Hipodrom Most, a. s. za účelem fingovaného zaměstnání Vendulky Balášové v této společnosti, za likvidaci zón pro výstavbu rodinných domů, za pokus o vykoupení nebytového prostoru v ulici Budovatelů za příliš vysokou cenu či záměr rekonstrukce bloku 60 – Domova Alzheimer – za cenu 110 milionů korun s následným pronájmem dvě stě tisíc korun měsíčně soukromé společnosti. Jeho protinávrh hlasováním neprošel.

Cenová mapa

Politici dali zelenou nové aktualizované Cenové mapě stavebních pozemků s pořadovým číslem osm, v rámci níž stavební pozemky v Mostě podraží v průměru o 5 až 20 procent.

Dotace malířce

Zastupitelé v rámci rokování schválili poskytnutí dotace ve výši dvacet tisíc korun uznávané místní malířce Sylvě Prchlíkové na projekt Katalogu – Sylva Prchlíková – malířka. Dotace bude použita na tisk katalogu. Před schvalováním materiálu vznesl protinávrh zastupitel Jan Schiller, a to na navýšení na šedesát tisíc korun. Ten ale hlasováním neprošel, stejně jako protinávrh Hany Jeníčkové na to, aby byly prostředky částečně využity na nákup katalogů do majetku města, které by mohlo disponovat katalogem jako propagačním materiálem. „Město Most pochopitelně následně počítá s tím, že až bude katalog vytištěn, tak ho i koupí. Je to dobrá propagace našeho města a regionu, ale pojďme to nejdříve nechat vzniknout, přátelé,“ komentoval diskusi k tomuto bodu primátor Jan Paparega.

Sponzorské dary

Na vědomí vzalo zastupitelstvo přehled sponzorských darů, které přijalo město Most v roce 2017. Od společnosti Vršanská uhelná čtyři miliony korun, Severočeských dolů dva a půl milionu korun, Unipetrolu RPA půl milionu korun a United Energy půl milionu korun. Zastupitel Miroslav Fencl v rámci rozpravy k tomuto bodu navrhoval, aby město jednalo s Unipetrolem o navýšení dotací jako kompenzace za dopady, zejména i kvůli množícím se haváriím, na životní prostředí a život obyvatel.


Jak to vidí primátorweb_Paparega Jan

Ačkoliv únorové zasedání mosteckých zastupitelů trvalo rekordně krátkou dobu, přesto byl prostor pro důležitá témata. Jak vidí události, které se odehrály v průběhu jednání, primátor Mostu Jan Paparega?

Na jednání zastupitelstva padl návrh na zařazení bodu odvolání primátora. Vy jste na výzvu ke své abdikaci nijak nereagoval. Jak si tento návrh vysvětlujete?

Snahu opozice na odvolání mé osoby nebo některého z členů rady města očekávám prakticky každé zasedání zastupitelstva. Důvody, které zazněly, nemají reálný základ a já je zcela odmítám. Snaha o různé fabulace a očerňování se bohužel stala zdejším folklórem a s blížícími se volbami bude jistě nabírat na intenzitě. Bohužel ne všichni hrají fér, ale já to beru sportovně.

Poněkud rozjitřenější diskuse se točila kolem Strategického plánu udržitelné mobility ve městě. Opozice nepovažuje tento dokument za kvalitní a žádala jeho stažení z programu. Koalice ale tento, podle vašich slov jeden z nejdůležitějších dokumentů našeho města, přesto prohlasovala. Nebylo rozumnější tento bod vzhledem k námitkám opozičních politiků odložit?

Plán udržitelné mobility je strategickým dokumentem, který pro město Most a město Litvínov zpracovala externí společnost s letitými zkušenostmi. Na základě tohoto dokumentu, který tvoří pouze rámec, na který budou navazovat jednotlivé akční plány pro jednotlivé sekce, budou obě města schopna čerpat v následujících letech dotační podporu. Po dobu zpracování tohoto dokumentu jsme uspořádali dvě veřejná projednání a jedno pracovní jednání pro členy zastupitelstva. Ve všech případech bylo možné podat své podněty a zabývat se jimi. Bohužel jsem na těchto jednáních nezaregistroval žádného z kritiků, kteří se vyjadřovali v průběhu zasedání zastupitelstva. Věřím, stejně tak jako kolegové z Litvínova, kteří tento dokument schválili na svém zasedání zastupitelstva také dne 22. 2. 2018, že jeho obsah je správný a úplný a jsem rád, že byl schválen.

V dotazech politiků se objevila námitka na předčasně ukončený provoz mobilního kluziště u magistrátu. Proč se provoz musel ukončit?

Udivuje mne, že se pan zastupitel Pitín opětovně dotazuje na ukončení provozu mobilního kluziště. Provoz kluziště byl od počátku plánován do konce ledna. V návaznosti na požadavky občanů byl jeho provoz prodloužen do poloviny února. Za dobu jeho provozu jej navštívilo přes 14 000 návštěvníků. Dostali jsme mnoho pozitivních zpětných reakcí na kluziště a jeho umístění. Jsem velmi rád, že se nám tento záměr podařilo realizovat a už teď se těším na prosincové bruslení pod širým nebem za zvuku koled.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!