Osobnost české medicíny – přední český oftalmolog přednášel v Krajské zdravotní

0
360

Oftalmolog profesor MUDr. Pavel Rozsíval byl dalším hostem cyklu „Osobnosti české medicíny“. Setkání se uskutečnilo ve Vzdělávacím institutu Krajské zdravotní v Ústí nad Labem. Projekt přednášek předních českých odborníků, zástupců celé škály lékařských oborů, který Krajská zdravotní zahájila na jaře roku 2016, přinesl tentokrát téma „Bostonská keratoprotéza typ 1“.

„Bostonská keratoprotéza je specialita oční chirurgie pro pacienty s těžkým poškozením oka, pečlivě vybrané, kterým normální transplantace nemůže pomoci. Operací proběhne ve světě asi zhruba jen dva tisíce ročně. Jde o skutečně výjimečný zákrok, protože transplantací rohovky se uskuteční za rok tři sta tisíc. U nás v České republice se bostonských keratoprotéz voperuje jen několik ročně, proto jsem si jej dovolil jako téma přednášky zařadit,“ vysvětlil na úvod profesor Pavel Rozsíval, který provedl více než 50 000 očních operací, především šedého zákalu a více než 8 500 laserových operací.

Jsem velice rád, že jsem mohl v rámci cyklu Osobnosti české medicíny přivítat profesora Rozsívala, který je oftalmologem – bez přehánění – evropského formátu. Vedl ústecké oční oddělení v letech 1986-1993 a má obrovskou zásluhu na rozvoji moderní oftalmologie v Masarykově nemocnici. Svoji odbornou prezentaci se záznamem z unikátní operace spojil s osobními vzpomínkami na působení v Teplicích a Ústí nad Labem – bylo to jedno z nejhezčích setkání z celého cyklu,“ řekl MUDr. Josef Liehne, ředitel zdravotní péče Krajské zdravotní – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem.

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!