„Pan Vrána nemá rád souseda Nováka“ aneb Knihovna chystá unikátní výstavu

0
847

Mostečané se už brzy mohou těšit na unikátní výstavu o starém Mostě. Chystá ji mostecká knihovna ve spolupráci se zdejším oblastním muzeem. K vidění bude ještě do konce letošního roku.

Základem pro výstavu bude soubor několika desítek výtvarných děl vysloužilého železničáře Heinricha Loose. „Loos byl vysloužilý železničář, který na přelomu století začal malovat starý Most, kde žil. Vznikla tak kolekce zhruba 30 či 40 naivistických obrazů, které mají své velké kouzlo,“ přiblížil autora děl ředitel Městské knihovny v Mostě Tomáš Ondrášek. Prozradil také, že ke každému z obrazů autor přidal i zajímavé a mnohdy také vtipné komentáře, které danou malbu charakterizují. „Jedná se o Loosovy vzpomínky. Obrazy napůl popsal díky deníku, který si vedl, a z části je popsal tak, jak si je pamatoval. Najdeme tu například náměstí s řeznictvím pana Vrány, který nemá rád souseda Nováka. Na jiném je zase věznice, kde popisuje, jak vězni ráno vycházejí s koulí na nohou a jdou se umýt k pumpě na náměstí, kde je nahánějí karabáčem… Je to velmi poutavé, zajímavé a lidské. Popisy různých zdejších obyvatel jsou skutečně unikátní,“ popisuje dílo ředitel knihovny.

Termín výstavy zatím není stanoven. Díla, která desítky let zůstávala bez povšimnutí, jsou totiž značně zchátralá. Podepsal se na nich zub času. „Dáváme tuto unikátní kolekci do pořádku, protože obrazy jsou staré a zanešené. Ležely léta na půdě a poté v depozitáři muzea. Je proto potřeba je zrestaurovat,“ říká Tomáš Ondrášek a dodává: „Textové podklady jsou navíc psány švabachem. Pořizujeme společně s ředitelem muzea, který je této akci velmi nakloněn, jejich přepisy do němčiny a následně i jejich překlady. Intenzivně na tom pracujeme, ale zatím bez termínu. Rádi bychom to ale stihli do konce roku,“ má představu ředitel Ondrášek s tím, že půjde o jednu z nejzajímavějších výstav roku. Nevylučuje také, že by mohla být k dílům vydána publikace. „Publikace je zatím jen naše představa. Pokud by se to podařilo, bylo by to skvělé. Rádi bychom to zrealizovali ve spolupráci s městem,“ doplnil ještě Tomáš Ondrášek.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!