Pohádka podle dětských představ

0
1523

Druhou premiérou sezony 2016 v mosteckém Divadle rozmanitostí je pohádka O dvanácti měsíčkách v režii Jiřího Ondry, který je zároveň dramaturgem divadla. Diváky čeká klasická pohádka, jejíž celkové vizuální zpracování vychází z návrhů dětí z Mostu a okolí. Z návrhů divadlo vytvoří také výstavu.

Pohádka pro všechny věkové kategorie, v níž je dětská kresba výraznou inspirací pro vznik scény, loutek a kostýmů. Kromě toho, že jde o divadelní zpracování známého pohádkového příběhu o hodné Marušce, ošklivé Holeně a zlé Maceše, podporuje inscenace O dvanácti měsíčkách autorskou dětskou tvorbu a komunikaci (nejen) mosteckých škol a školek s Divadlem rozmanitostí v Mostě.

„Nejtěžší bylo nepodlehnout příliš dospělému vidění,“ popsal průběh zpracování návrhů řezbář Vlastislav Brož.

Přestože se jedná o klasiku, vznikala inscenace Divadla rozmanitostí velmi netradičním a zajímavým způsobem. „Na počátku byla výzva mateřským, základním a uměleckým školám v mosteckém regionu. Děti byly osloveny, aby výtvarně zpracovaly příběh pohádky O dvanácti měsíčkách. Během čtvrt roku vzniklo a přicházelo na adresu Divadla rozmanitostí mnoho kreseb, maleb a objektů, které zachycovaly postavy pohádky, prostředí a kostýmy. Dokonce přicházely i nápady, jak pohádku jevištně uchopit. Dlouholetý řezbář a výtvarník Vlastislav Brož se nechal dětskými výtvory inspirovat a navrhl podle nich scénu, loutky i kostýmy. Na představení tak bude zajímavé, krom toho, že se stane součástí repertoáru, také fakt, že děti uvidí na jevišti našeho divadla své vlastní nápady,“ řekl dramaturg Jiří Ondra . Návrhy, které se na jeviště divadla takzvaně „nevejdou“, také nepřijdou zkrátka. S premiérou pohádky totiž divadlo plánuje výstavu všech dětských návrhů v prostorách Divadla rozmanitostí. Též v hudbě, jejímž autorem je Tomáš Alferi, je zohledněna inspirace dětmi. Podstatnou částí hudební složky jsou sbory, které nahrály děti ze ZUŠ F. L. Gassmanna v Mostě.

Hrají: Jitka Raková, Tereza Karásková, Petr Čulík, Pavel Zikmund

Scénář: Jiří Ondra

Režie a texty písní: Jiří Ondra

Hudba: Tomáš Alferi

Dramaturgie: Jiří Ondra

Scéna, kostýmy, loutky, návrh programu: Jitka Raková a Vlastislav Brož (podle výtvarných návrhů dětí)

Realizace loutek a kostýmů: Vlastislav Brož, Jarmila Nedvědová, Alena Kočendová

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!