Požár, poplach nebo jen zkouška sirén? Znáte systém varování?

0
285
Znáte dobře jednotný systém varování? Poznáte například požární poplach, všeobecnou výstrahu nebo jen zkoušku sirén? A co dělat, když nejde o zkoušku, ale o skutečný poplach…
Jedním ze způsobů, jak upozornit na blížící se nebezpečí je využití takzvaného jednotného systému varování a vyrozumění neboli sirén. O jaký typ nebezpečí jde pak poznají obyvatelé zejména podle délky zvukového signálu, ale také podle jeho frekvence či tónu zvuku.
Od roku 2009 předchází zkoušce sirén hlasové upozornění. Stalo se tak po množství stížností cizinců, které signál překvapil, a měli strach, že jde o skutečné varování před nebezpečím.
Kromě zkoušky sirén, která probíhá vždy první středu v měsíci, existují dva základní signály. Takzvaná všeobecná výstraha má podobu kolísavého tónu a trvá 140 vteřin. Může se opakovat až třikrát v tříminutových intervalech. „Konkrétní typ nebezpečí včetně pokynů by se lidé měli následně dozvědět ze sdělovacích prostředků, od záchranářů či jiným možným způsobem,“ podotkla tisková mluvčí mosteckého magistrátu Alena Sedláčková. Jestliže uslyšíte varovný signál všeobecné výstrahy, doporučuje se především okamžitě najít úkryt v jakékoli blízké zděné budově, která má uzavíratelné prostory. Pokud se jedná o povodně, rada zní, vyhledat vyvýšené místo (kopec), nebo volné prostranství.
Druhým typem signálu je požární poplach, který slouží ke svolání jednotek požární ochrany. Trvá celkem jednu minutu a skládá se z trvalého tónu o délce 25 vteřin, desetivteřinové pauzy a dalšího trvalého tónu o délce 25 vteřin. (HO-ŘÍ, HO-ŘÍ). „Sirény musí procházet pravidelnými zkouškami, aby byla zajištěna jejich plná funkčnost, ale zároveň se tak musí dít v takové době, aby nedocházelo ke zbytečné panice. Zkušební nepřetržitý tón v délce 140 vteřin proto již řadu let zaznívá vždy první středu v měsíci v pravé poledne,“ informovala tisková mluvčí. V následujících měsících tohoto roku tak mohou občané zkoušku sirén slyšet 7. února, 7. března, 4. dubna, 2. května, 6. června, 4. července, 1. srpna, 5. září, 3. října, 7. listopadu a 5. prosince.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!