Přestavba Repre bude dražší, má přijít na 550 milionů

0
85

Mostečtí radní zastupitelstvu doporučili schválit střednědobý výhled rozpočtu města na roky 2020 – 2022. Počítá se například s vyšší částkou na rekonstrukci Repre, s novou zasedací místností na magistrátu, ale i s projekty pro občany.

Doporučený rozpočet budou mít zastupitelé k projednání na zasedání 25. dubna. „Střednědobý výhled jsme schvalovali už loni. Protože ale nastalo mnoho významných změn, tak jsme ho upravili, aktualizovali a doporučili ke schválení zastupitelům,“ informoval náměstek primátora Marek Hrvol. Střednědobý výhled upravuje například financování rekonstrukce KD Repre. „Bylo nutné navýšit prostředky z původních 350 na 550 milionů korun. Původní částka se ukazuje podle postupujícího projektu jako nedostatečná,“ zdůvodnil náměstek Hrvol. Upravené je i financování parku Střed a grantové příjmy včetně výdajů, které jsou spojené se schválením rámcové smlouvy. „Debatovali jsme i o návrhu na rekonstrukci zasedací síně magistrátu ve 4. patře. Pro ni jsme zahrnuli do výhledu 34 milionů korun, a to již do příštího roku. S primátorem jsme řešili i alternativu v podobě konání zastupitelstev, která by byla dvě, maximálně tři,“ uvedl dále náměstek.

Rozpočet pro příští roky počítá nově také s úpravami třídy Budovatelů v rámci již vyhlášené architektonické soutěže. „Čtyři miliony jsou zahrnuty na projekční přípravy a 70 milionů v následujících dvou letech na financování samotných úprav,“ podotkl Marek Hrvol.

Úplnou novinkou je tak zvaný participativní rozpočet. Ten bude od příštího roku počítat s paušální částkou ve pět milionů korun na projekty, které si občané sami zvolí. „Chtěli bychom řádně promyslet, jakým způsobem se zapojení občanů bude dít. Chceme, aby si sami řekli, co je kde trápí a bylo by potřeba udělat. Například rozbitý chodník u domu apod.,“ vysvětlil náměstek. Obdobnou akci město zkoušelo vloni, když vyhlásilo pět investičních akcí, pro které měli obyvatelé hlasovat. Která získala nejvíce hlasů, se realizovala (jednalo se o zateplení domu pro seniory). „Rádi bychom, aby se do rozhodování zapojilo tentokrát více občanů, než tomu bylo loni. Pětimilionovou částku bychom chtěli do rozpočtu zahrnovat každoročně,“ připustil náměstek.

Výhled také počítá s rezervou dvacet milionů korun na rozšíření a prodloužení inženýrských sítí v poslední části rozvojové zóny Joseph, aby mohlo město plochy dále nabízet investorům. „V ostatních bodech zůstává střednědobý výhled tak, jak jsme jej schvalovali loni,“ ujistil Marek Hrvol.

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!