Probíhá Týden knihoven

0
257

Tento týden probíhá celostátní akce, kterou pravidelně vyhlašuje Svaz knihovníků a informačních pracovníků (SKIP) Týden knihoven. Tradičně v prvním říjnovém týdnu upozorňuje na to, jak se knihovny proměňují a jaké nové služby či projekty nabízejí.

V knihovnách po celé České republice je pořádán Týden knihoven již od roku 1997. Letošní Týden knihoven má sice jednotné téma regionální historie, ale po celé republice se konají i další aktivity, zaměřené na knihu a čtenářství. Součástí bývají registrace zdarma, akce pro rodiče a předškolní děti, netradiční prohlídky a spousta dalších akcí s cílem zaměřit pozornost na knihovny a přilákat nové čtenáře. Týden knihoven je mimořádnou příležitostí, jak upozornit na úlohu a přínos knihoven pro rozvoj kultury, osvěty a podporu celoživotního vzdělávání.

Na Týden knihoven připravila aktivity i mostecká městská knihovna. „Například přednášku o historii katedrály sv. Víta; slavnostní pasování žáků 2. tříd základních škol na čtenáře; pro čtenáře a návštěvníky je k dispozici fond regionální literatury, a to v oddělení naučné literatury ve 2. patře. Již od 1. září 2019 nabízíme (mimo dalších slev) nově i slevu při roční registraci – poloviční poplatek pro všechny studenty,“ informoval o aktivitách ředitel Městské knihovny Most Petr Petrik.

Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR vyhlásil také pro rok 2019 již podesáté soutěž o nejlepší MĚSTSKOU KNIHOVNU ROKU 2019. Jejím cílem je ocenit nejlepší knihovny, které jsou provozovány či zřizovány městy, a motivovat další knihovny k rozšíření a zkvalitnění veřejných knihovnických a informačních služeb. „Pro letošní Týden knihoven navázal SKIP spolupráci se spolkem WIKIMEDIA a vyzýváme knihovny, aby přidaly článek a fotografii o své knihovně na Wikipedii. Nejlepší příspěvek oceníme v rámci Týdne knihoven 2019. Od účastníků našich knihovnických kurzů víme, že je náročné si v pracovní době na něco takového najít čas. Proto navrhujeme započítat dobu strávenou editováním do individuálního vzdělávání. Věříme, že zapojením se do Týdne knihoven s Wikipedií pomůžete nejen čtenářům Wikipedie snadno najít aktuální informace o vaší knihovně, ale že i vy sami se naučíte důležitou dovednost v podobě editování největší online encyklopedie, kterou jistě ve své profesi využijete i v budoucnu,“ vyzývá Roman Giebisch z Národní knihovny ČR.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!