Proti útočníkovi pomůže na školách Králík

0
975

Jak se zachovat ve škole, pokud by se do nich dostala ozbrojená osoba, nebezpečný pachatel či dokonce terorista? Základní vzorce a návody chování by měl dát nejen základním školám nový projekt Městské policie v Mostě s názvem Králík.

S myšlenkou seznámit a informovat školáky, ale i pedagogy s tím, jak postupovat v krizových situacích, například při útoku či napadení nebezpečného pachatele, či dokonce teroristického útoku, přišli strážníci mostecké městské policie, Miroslav Pokorný a Miroslav Větrovec. Akce Králík, jak ji pracovně nazvali, už odstartovala v loňském školním roce a měla obrovský ohlas. „V dnešní době nejsou násilné činy a různé krizové situace ani u nás v ČR výjimkou a dějí se. Proto naši strážníci přišli se zajímavým projektem a nápadem, ukázat ve školách a dát návod, jak se v podobných situacích zachovat,“ přiblížil ředitel Městské policie v Mostě Jaroslav Hrvol. Smyslem projektu není ale s dětmi nacvičovat únik, ale spíše dát návod, co v takové nebezpečné situaci mohou udělat. „Je důležité nezpanikařit a pokud možno zachovat klid, děti se dozvědí například, jak zabezpečit třídu, dveře, okna, aby se tam nikdo ozbrojený nedostal. Použít k tomu mohou všech dostupných prostředků a předmětů, knížek, lavic, židlí atd. Důležité je i vědět, jak přivolat bezpečnostní složky a jak s nimi komunikovat, jak třeba označit třídu, aby bylo pro záchranné složky jasné, že se v ní útočník nenachází apod.,“ popisuje náplň projektu Králík ředitel městské policie.

Pilotní projekt odstartoval už v předchozím školním roce, a to na 18. Základní škole v Mostě a sklidil velký ohlas a nadšení. Mezi zájemce se začali přidávat postupně i další. „Prvotně jsme tento projekt nabízeli základním školám, ale momentálně se přihlásily dokonce i mateřinky, které by měly být v druhém sledu a v úpravě pro menší děti. Zájem také projevily střední školy, takže máme co dělat a samozřejmě to budeme postupně nacvičovat podle našich možností a času. Začít bychom chtěli ještě v letošním roce,“ doplnil ještě Jaroslav Hrvol.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!