Robot da Vinci umí precizně odstranit nádory

0
891

Přední světový chirurg profesor Amjad Parvaiz operoval s asistencí robota v ústecké Masarykově nemocnici. Ve školicím centru robotické chirurgie ústecké Masarykovy nemocnice tak mohli sledovat robotické operace rakoviny střev chirurgové z České a Slovenské republiky v přímém přenosu.

Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem je jednou z mála nemocnic v České republice, které mají své pracoviště robotické chirurgie. První operace na světě s asistencí robota proběhla koncem roku 1999 ve Spojených státech a v Česku byl první robot instalován až o 15 let později, v roce 2005. Robotické operace v Masarykově nemocnici začaly v roce 2008.

Krajská zdravotní v ústecké nemocnici disponuje od května loňského roku novým dvoukonzolovým robotickým systémem da Vinci Xi. Tento typ je nejmodernější verzí systému a lékaři ho využívají při urologických, chirurgických, ORL a gynekologických operacích. „Školicí centrum robotické chirurgie školí odborníky pro střední a východní Evropu. Robotická chirurgie se tak řadí k oborům, které z Krajské zdravotní dělají špičkové zdravotnické zařízení,“ uvedl tiskový mluvčí Krajské zdravotní Jiří Vondra. Profesor Parvaiz předvedl, co všechno umí nejnovější robot da Vinci. „Přibližně před 15 až 20 lety lidé s diagnostikovaným zhoubným nádorem byli rádi, že jsme jim jej odstranili. I když potom měli další zdravotní komplikace a museli s nimi žít. Nyní už nestačí jen samotná léčba rakoviny, ale neustále se zajímáme o kvalitu života našich pacientů. Přispívá tomu pokročilá technologie. Umožňuje velkou preciznost a vysokou kontrolu při odstraňování nádorů a tím zlepšení kvality života pacientů,“ vidí jako zásadní přínos robotické chirurgie profesor Amjad Parvaiz.

Nový operační stůl

Robotické centrum Krajské zdravotní by se mělo v těchto dnech i dále modernizovat. Instalovat by se zde měl první synchronní operační stůl. „To nás v robotické chirurgii posune zase dál a je to důkaz, že držíme rozvoj na absolutní špičce technologií, protože – na druhé straně – drží Česká republika neslavné prvenství ve výskytu kolorektálního karcinomu a karcinomu prostaty,“ uvedl přednosta Kliniky urologie a robotické chirurgie ústecké Masarykovy nemocnice Jan Schraml. Letos oslaví ústecké Centrum robotické chirurgie osm let od svého založení. „Není to jen urologie nebo gynekologie, ale právě i operace nádorů tlustého střeva, kde se pohybujeme na špičce v České republice,“ připomněl Jan Rejholec, primář chirurgického oddělení děčínské nemocnice.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!