Rodiče: „Šikana na 1. ZŠ je katastrofální“. Město: „Problém řešíme a sledujeme“

0
2046

Téma šikany na 1. Základní škole v Mostě, ve Svážné ulici, rozvířilo vody na posledním jednání zastupitelstva. Postěžovat si přišli rodiče dětí, kteří kritizovali nejen vedení školy, že problém „zametla pod koberec“, ale i laxní přístup města jakožto zřizovatele školy.

„Na první základní škole dochází k diskriminaci dětí a jsou zde problémy s ředitelkou školy. Občané podají stížnost a ta se řeší jen velmi omezeně. Město i ředitelka bagatelizuje připomínky rodičů a věc neřeší,“ podotkl jeden z naštvaných rodičů. Muž také kritizoval způsob, jakým byla dosazena ředitelka Jana Nagchtigalová do ředitelského křesla. „Vedení školy je nekompetentní, zvolena byla ředitelka, která nebyla vítězem výběrového řízení, což samo o sobě je nestandardní. Dostala až třetí nejvyšší počet bodů, přesto byla zvolena. Paní ředitelka vede školu jako stát ve státě, nemá problém diskriminovat děti,“ uvedl dále diskutující.

Šikanou se na podnět rodičů začala zabývat i Česká školní inspekce. „Je to jediný subjekt, který se k našim výtkám a podnětům postavil konstruktivně a situaci na škole šetří. Je to ale nedostatečné. Postavit by se mělo v této věci i město a problém aktivně řešit,“ je přesvědčen Mostečan a dále upozorňuje, že na škole panuje atmosféra strachu. „Spousta rodičů se bojí vystoupit proti ředitelce, aby se jim nestalo to, co nám. Že jim ředitelka vylučuje děti z akcí apod.,“ řekl dále a dodal: „Považujete za normální, aby si například děti musely do školy nosit toaletní papír a mýdlo? Argumentace, že si tak děti zvyknou šetřit, je naprosto absurdní. Je to ponižující!“

K šikaně na základní škole ve Svážné ulici se přidal i další diskutující. „Díky dlouhodobě neřešené šikaně na této škole došlo k jejímu fatálnímu vyústění, které vyvrcholilo nožem v rukou šikanujícího žáka. Kromě toho došlo k diskriminaci i dalších žáků. Město problém neřešilo a škola rovněž. S věcí jsme seznámili školskou inspekci i inspekci v Praze a ministerstvo školství. Reakce byly totožné – zděšení z toho, co je v Mostě možné a co se neřeší. Přístup vedení školy je katastrofální,“ uvedl v diskusi další z občanů.
Vyjádření statutárního města Most k údajným proviněním ředitelky ZŠ Svážná Most

První zprávu o konkrétním případu šikany v Základní škole, Most, Svážná 2342, p. o., máme z 10. 4. 2017. Případ aktuálně šetří ČŠI, zatím nemáme k dispozici zápis z této kontroly. Paní ředitelka podniká veškeré kroky pro objasnění a vyšetření tohoto případu. Problém sledujeme a paní ředitelka nás průběžně informuje. Další informace, které jsou o škole šířeny, se nezakládají na pravdě a v souvislosti s touto skutečností budeme zvažovat příslušné právní kroky, které by zamezily dalšímu šíření dezinformací a poplašných zpráv, jež poškozují dobré jméno školy, vedoucích pracovníků a dalších dotčených osob.

V případě dotazů či nespokojenosti žádáme všechny rodiče, ať se obracejí na školskou radu nebo na zřizovatele, nikoliv na samozvané mluvčí. Statutární město Most

(Celé znění vyjádření města Mostu k problematice ZŠ Svážná najdete na www.mesto-most.cz).

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!