Sociální demokraté se dohodli s předsedou vlády: Premiér podpoří horníky na severu Čech

0
679
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Sociální demokraté v Ústeckém kraji přesvědčili svého předsedu a premiéra Bohuslava Sobotku o nutnosti podpořit propouštěné horníky na severu Čech stejnou měrou, jako vláda podpořila horníky z Ostravska. Bohuslav Sobotka po jednání se svými stranickými kolegy přislíbil, že vláda projedná návrh ministryně práce a sociálních věcí Michely Marksové Tominové na svém zasedání 27. července.

Premiér garantuje sociálním demokratům, že všichni ministři za ČSSD budou hlasovat pro návrh ministryně Michaely Marksové Tominové. Podle jejího návrhu by měli horníci dostat až osm tisíc korun měsíčně. Doba pobírání této částky je závislá na odpracovaných letech. „Pro naše horníky děláme maximu. Přesvědčili jsme Bohuslava Sobotku, že původní rozhodnutí vlády mostecké horníky nepodpořit, je krajně nefér. Premiér nám přislíbil, že se pokusí přesvědčit i koaliční partnery,“ uvedl krajský radní pro sociální věci Martin Klika, který se ze své pozice poradce ministryně práce a sociálních věcí problematikou podpory horníků na Mostecku dlouhodobě zabývá. „Nový návrh projednáme už 25. července v rámci zasedání tripartity. Předpokládám, že 27. července by pak návrh projednala vláda. Jsem přesvědčen, že příspěvek by měl být poskytnut také horníkům, kteří budou muset opustit svoji práci v důsledku útlumu těžby na dole ČSA,“ řekl premiér Bohuslav Sobotka. Své rozhodné ne na podporu horníků v Ústeckém kraji ale řekl ministr financí a předseda hnutí Ano Andrej Babiš. Ten už při prvním projednávání kompenzace pro propouštěné horníky, které předložil ministr průmyslu Jan Mládek v květnu, zhatil snahu sociálních demokratů spravedlivě podporu rozdělit všem horníkům, kteří v důsledku útlumu těžby přišli o práci. Opakovaně prohlásil, že ani nyní Ústecký kraj podpořit nehodlá.

Při návštěvě Ústeckého kraje diskutoval Bohuslav Sobotka s krajskými lídry za sociální demokracii také o dostavbě dálnice D8. Sociální demokraté upozornili premiéra na liknavý postup ministerstva dopravy k dálnici, která je pro další rozvoj Ústeckého kraje klíčová. „Při dostavbě dálnice D8 se opakovaně projevují stále stejné problémy, které je nutné bezodkladně a hlavně razantně řešit. To ministerstvo dopravy nedělá. Dálnice D8 je pro náš kraj velmi důležitá. Žádáme proto premiéra, aby ministerstvo dopravy rozhýbal,“ doplnil Martin Klika. I v této věci přislíbil Bohuslav Sobotka sociálnm demokratům z Ústeckého kraje svou podporu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!