Stovka píše petici: Nechceme tu další Chanov!

0
705

Obyvatelé bloků 89 – 100 na třídě Budovatelů iniciovali petici, v níž upozorňují na špatnou situaci v této lokalitě a na diskriminaci. Peticí hodlají občané oslovit vedení mostecké radnice s žádostí o nápravu a urychlené řešení.

Občané upozorňují na nehygienické a nebezpečné prostředí, v němž žijí a bydlí. Největším trápením jsou pro zdejší obyvatele nepřizpůsobiví – většinou cikánské rodiny. „Většina cikánů nepracuje, dostává dávky, příspěvky na bydlení a v bytech jich často bydlí šest a více, přičemž často nejsou v bytech ani hlášeni. Většinou se pohybují ve skupinách, posedávají na lavičkách, které ničí, hrají hazardní hry, hrají na kytary, zpívají a tancují. Grilují na ulicích a svým chováním pohoršují okolí. Ve skupinkách napadají lidi, kteří si dovolí vůči jejich chování mít námitky, ale často je napadají i bezdůvodně,“ píše se mimo jiné v petici.

Občané upozorňují i na další závažné problémy, jako je například distribuce drog, výskyt štěnic a podobně. Žádají primátora města, aby zajistil pro tuto lokalitu dostatek stálých hlídek městské policie, inicioval u PČR zrychlený postup v boji proti narkomanům a distributorům drog. Dále aby zajistil preventisty kriminality a zvýšený dohled a pořádek ze strany technických služeb. „Žádáme Vás, abyste se zasadil o důkladnou a intenzivní kontrolu zneužívání sociálních dávek a spolupracoval s SBD Krušnohor při řešení zneužívání příspěvků na bydlení, které často končí v rukách vlastníků bytů, kteří pronajímají byty a sami dluží. Žádáme o spolupráci při jednáních s představiteli vlády o legislativních změnách směrem k bydlení, zvláště o možnosti, aby se bydlící mohli vyjadřovat k tomu, kdo s nimi bude v domě bydlet,“ navrhují další možná řešení iniciátoři petice.

Radnice prý petici ale zatím neobdržela. „Petici jsme zatím neobdrželi, ale očekávám, že brzy dorazí na magistrát a vyhodnotíme ji. Svoláme koordinační schůzku. Takové schůzky s městskou i státní policií nejsou neobvyklé a uskutečňují se. Určitě zkusíme nějaká opatření realizovat tak, aby tyto negativní vlivy byly odstraněny. Je to velký problém těchto bloků,“ připustil na páteční tiskové konferenci primátor Jan Paparega, jehož o petici informovali novináři. Primátor zároveň také ale připomněl, že nová opatření nastavilo město v lokalitě u Stovky už koncem loňského roku, a to i v souvislosti s kontroverzní „protivysedávací“ vyhláškou, která vstoupila v tu dobu v platnost. „Stálé nové hlídky jsme do oblasti poskytli, včetně nových preventistů, kteří budou v této lokalitě působit. Na druhé straně tu městská policie není od toho, aby potlačovala boj s drogami. Od toho jsou zde jiné instituce,“ dodal ještě primátor.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!