Strážníci a úředníci dostanou přidáno

0
759

Litvínovští úředníci a strážníci dostanou přidáno. Návrh tajemníka města Valdemara Havely schválili zastupitelé na posledním jednání. Koalice ale tentokrát nebyla jednotná a navýšení platu tak prošlo díky hlasům opozice.

Práci úředníků a strážníků městské policie se rozhodl ocenit navýšením platů o deset procent tajemník města Valdemar Havela. Návrh se mu podařilo obhájit navzdory nesouhlasu radního Vlastimila Doležala. „Práce strážníků je čím dál těžší. Jsou vyšší nároky na jejich znalosti a dovednosti, na čas, čelí napadání od občanů, hrozí jim úrazy související s výkonem práce,“ vysvětlil, proč navrhuje navýšení platů pro strážníky. Navýšení platů pro úředníky pak podle tajemníka města souvisí s vážnými personálními problémy na městském úřadě. „Při výběrových řízeních nemáme z čeho vybírat. Zkušení úředníci odchází do soukromého sektoru. Na úřednice se nám hlásí doslova zahradnice a uklízečky. Průměrný plat na městském úřadě je o patnáct tisíc korun nižší, než je průměr na úřadech v Ústeckém kraji. Stává se nám proto také, že úředníci od nás odchází do jiných úřadů,“ apeloval na zastupitele Valdemar Havela.

Koalice tentokrát nebyla jednotná. Proti návrhu se postavil předseda finančního výboru a radní Vlastimil Doležal. „Zaměstnanců města je daleko víc, než jen pouze úředníci a strážníci. Navýšení platů by se mělo týkat také všech zaměstnanců příspěvkových organizací a obchodních společností města. Tímto rozhodnutím zasahujeme do už schváleného rozpočtu a navyšujeme mandatorní výdaje pro příští roky,“ vysvětlil svůj nesouhlas Vlastimil Doležal.

Koalici tentokrát ale podrželi i opoziční zastupitelé, a to jednomyslně. „Jsem rád, že se tato otázka dostala na jednání zastupitelstva. Oceňujeme práci strážníků i úředníků a navýšení platů schvalujeme. V případě příspěvkových organizací je navýšení platů záležitostí ředitelů, kteří by měli se svými návrhy přijít tak, jako to udělal tajemník města. V případě obchodních společností záleží na práci jednatelů,“ uvedl Martin Klika (ČSSD). „V rámci schvalování podnikatelských plánů obchodních společností na příští rok se už o navýšení platů jedná. U příspěvkových organizací se navýšení platů objeví v rozpočtech pro příští rok. Hospodářský výsledek škol by měl být ve vyšším podílu rozdělen na odměny zaměstnanců,“ připojila svůj argument pro také místostarostka Erika Sedláčková (KSČM). Problém s navýšením platů neměl ani Roman Ziegler (ANO): „Technické služby Litvínov navyšovaly platy už před půl rokem a nikdo se nad tím nepozastavoval.“ Robert Kysela (SNK – ED) připomněl, že za poslední dva roky odešlo z města tolik schopných lidí, že by už dál úřad s navýšením platů neměl otálet. Nakonec se při hlasování spojila část koalice s opozicí a tajemníkův návrh prošel.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!