Homerlive
http://www.homerlive.cz/svestkova-draha-vsudybylku-vystridal-kredenc/

Švestková dráha: Všudybylku vystřídal Kredenc
Švestková dráha poprvé vyjela z Mostu do Lovosic a odstartovala tak novou sezonu. Poetická lokálka bude pravidelně jezdit na trase každý víkend a o svátcích až do 28. října. Zvažují se také jízdy historického motoráčku o všední dny.
Jízdenky Švestkové dráhy jsou integrované a cestující je mohou v rámci jejich platnosti využívat k přestupování na další linky zelených autobusů, vlaků, lodí a MHD v Ústeckém kraji. Cena jízdného z Mostu do Lovosic je 57 Kč. Děti zaplatí 28 Kč.

První slavnostní jízdu vedoucí malebnou krajinou Českého středohoří, která se uskutečnila o víkendu na přelomu března a dubna, si nenechal ujít ani hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček.

Švestková dráha se postupně stane nejmodernější regionální tratí v Evropě. Regionální trasu mění její nový vlastník - firma AŽD Praha. Trať se vybavuje moderní zabezpečovací a sdělovací technikou a stane tak zkušebním polygonem. Víkendový a sváteční provoz bude stejně jako v minulosti dotovat Ústecký kraj.
Švestková dráha patří do širší rodiny turistických linek. Kraj objednává dopravu na tratích Kamenický motoráček, Zubrnický motoráček a v provozu bude i Podřipský a Doupovský motoráček. V letošním roce budou náklady na dotovaný provoz železničních turistických linek činit 9,3 milionu korun z rozpočtu kraje.

Poprvé vyjel na trať linky Dopravy Ústeckého kraje parní vlak s historickou lokomotivou přezdívanou Všudybylka. Švestková dráha má ještě jednu zvláštnost. Každoročně se utkávají železniční stanice a zastávky o titul nejhezčího nádraží na české železnici. V roce 2017 zvolila veřejnost druhou nejhezčí stanicí tu v obci Třebívlice na Litoměřicku, která leží právě na Švestkové dráze a patří společnosti AŽD Praha.

Jsou i úvahy o tom, že by zde jezdily vlaky i ve všední dny. „Tato trať má turistický i technický potenciál. Musíme to ale v první řadě prodiskutovat se starosty dotčených obcí. Musí o to být zájem,“ sdělil náměstek hejtmana pro dopravu Jaroslav Komínek.

Švestková dráha bude vyjíždět pravidelně o sobotách, nedělích a svátcích z mosteckého nádraží vždy v 10.18, 14.18 a 18.18 hodin. Směřovat bude přes Obrnice, Sedlec, Skršín, Bělušice, Sinutec, Libčeves, Hnojnice, Semeč, Třebívlice, Podsedice, Dlažkovice, Třebenice, Čížkovice, Sulejovice až do Lovic, kde má konečnou a zase zpět. Poslední spoj z Lovosic do Mostu je v 16.35 hodin.

Na trati Švestkové dráhy bude turisty rozvážet vůz „Kredenc“ řady 831, kde je 56 míst k sezení, 24 k stání a 5 míst pro jízdní kola nebo kočárky. Nasazen bude i záložní vůz 810, kde je 55 míst k sezení, 40 k stání, 5 pro kola nebo kočárky. Svézt se tak mohou i cyklisté. Pro větší skupiny kol je nutná rezervace na tel. č. 601 554 725 nebo na e-mailové adrese: T4linka@azd.cz.
Post date: 2018-04-13 11:38:21
Post date GMT: 2018-04-13 09:38:21