Tajemná místa Krušných hor, aneb Krušné horory

0
3887

První byl sedlák Kravat

Jednotlivé díly okruhu Krušné horory se natáčely podle námětů z místních kronik, lidového vypravěčství, bájí, pověstí. Pojítkem všech příběhů je víla Krušných hor Marcebila, která chodí po Krušných horách už stovky let a pomáhá turistům najít cestu z krušných mlh. Nic ale není zadarmo, a tak zbloudilí za pomoc musí víle zaplatit. Zaplatit příběhem. A Marcebila příběhy z Krušných hor vypráví dál, třeba i kešerům, kteří se na lov kešek z Krušných hororů vypraví. První díl okruhu zavede turisty do klášterního lesa mezi Osekem a Litvínovem s pověstí o sedláku Kravatovi.

Pro všechny, kteří mají rádi tajemná místa s příběhem, ze kterého trochu mrazí, rádi objevují nová zákoutí v českých krajinách, jsou lovci kešek, připravila Destinační agentura Krušné hory zážitkový okruh v Krušných horách a podhůří. Jedná se o ucelený okruh geokešinku v Krušných horách na místech, s jejichž tajemstvím se lovci keší mohou seznámit v krátkém filmu. Deset krátkých sedmiminutových hraných filmů natočených na konkrétním místě v destinaci s tajemným, hrůzostrašným či strašidelným příběhem zavede turisty napříč celými Krušnými horami a podhůřím do historie a představí jim krásná a turisticky zajímavá místa. Komu nestačí se zapsat do logbooku v kešce, ale chtěl by na prázdninové dobrodružství v Krušných horách také další vzpomínku, může si v informačních centrech v Krušných horách vyzvednout svůj turistický pas Krušné horory. Do pasu pak sbírat razítka uschovaná ve všech keškách okruhu Krušné horory a na konci prázdnin pas poslat na adresu Destinační agentury Krušné hory. Pasy jsou slosovatelné a na vítěze čeká cena. Kromě razítek Krušných hororů mohou do turistického pasu sbírat také razítka ze soutěže Severní energetické o Uhelném safari. Výtěžek z turisticky velmi oblíbeného Uhelného safari letos věnovala Severní energetická turistům v Krušných horách, a podpořila tak vznik Krušných hororů. Projekt bude pokračovat i v příštích letech například okruhem pro hendikepované kešery nebo extrémnímí keškami.

Všechny filmy i otázky do soutěže o Uhelném safari najdete na www.krusnehorory.cz

Destinační agentura Krušné hory, Mostecká 1, Litvínov

www.krusne-hory.org

FB – Krušné hory – volný čas a turistika

Deset zastavení v Krušných horách aneb Krušné horory

Lom – Kravatova jeskyně

V dobách třicetileté války žilo v českých zemích mnoho cizích vojáků. Jak si s nimi poradil statečný sedlák Kravat, který se nechtěl smířit s tím, že je musel živit?

Jirkov – Červený hrádek

Na místě dnešního Červeného hrádku kdysi vzplanula osudová láska mladého lesníka k urozené dámě. Šlechtična jeho lásku opětovala, přestože věděla, že je to u dvora nepatřičné. Mohli zamiloaní zůstat spolu?

Osek – Tajemný hrad Rýzmburk

Kdysi, když byl hrad Rýzmburk zčerstva postaven, nechal jeho pán vykopat podzemní chodbu. Co se ale muselo stát, aby chodba zůstala utajena?

Duchcov – Vodníkův zámek

U rybníka Barbora žil kdysi mladý zámečnický tovaryš. Byl velice šikovný a rád by se stal mistrem. Ovšem schází mu peněz. Jaké příhody nakonec dají vzniknout tovaryšovu mistrovskému dílu?

Moldava – Loupežník Hans Nebelmörder

Území česko-německé hranice si oblíbil jistý loupežník Hans Nebelmörder. Zprvu páchal jen drobné krádeže, ale později ztratil veškerou morálku a byl stále neúnosnější. S jídlem roste chuť, ovšem jen dokud nepřijde příliš velké sousto. Kdo Hansovi jeho řádění zatrhl?

Měděnec – Měděná panna

Každé půlstoletí se Měděná panna vydává z podzemí, aby oslovila mladého muže a byla osvobozena ze svého prokletí. Dokáže to mladík tentokrát, nebo bude pana muset čekat na jiného, odvážnějšího nápadníka?

Lesná – Muž z Medvědí skály

Na neobvyklém místě poblíž Lesné stojí osobní vůz. Po několika dnech to místnímu hoteliérovi Antonínu Herzánovi už přijde zvláštní. Má nepříjemnou předtuchu a raději vše oznámí místní policii. Společně s informovanými turisty začíná pátrání. Zachrání muže z Medvědí skály?

Bájné sídlo Bart Wulfenberg – Svatba Marcebily

Vypadalo to, že spolu stráví zbytek života, otec ji ale zaslíbil jinému. Mladou Mariu ovšem otcovo přání nezajímalo. Chtěla si žít po svém, ale hlavně po Siegfriedově boku. Bohužel, štěstí jim nepřálo. Přes co všechno se musela Marcebila přenést aby se stala vládkyní Krušných hor, tak jak ji známe dnes?

Jelení hora – Pomsta Marcebily

“Zničit ho, vzít mu všechno, oplatit mu vše, co způsobil!! Udělám to, i kdyby mě to mělo stát život… Teď už mi na ničem nezáleží.” Zničená Marcebila hledá východisko ze svého bezmezného smutku a o nic menšího hněvu. Ví, že existuje jen jediná možnost, jak se jí může ulehčit. Pomstí se Marcebila?

Konigsmuhle – Září 1944

V září roku 1944 proběhla nad Krušnými horami velká letecká bitva. Nemalým dílem zasáhla také do života obyvatel malé osady Königsmühle. Jak dopadla osada v Krušných horách?

brana_do_cech_logo

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!