Homerlive
http://www.homerlive.cz/tanec-v-tele/

Tanec v těle




V Městském divadle v Mostě se tento týden odehrála velká taneční šou. Velikonoční galavečer Tanečního studia Kamily Hlaváčikové. Přehlídka tanečního umění profi i amatérských tanečních skupin a formací. Společenská akce se konala letos už podvacáté a stejně jako každý rok i tentokrát byl divadelní sál naplněný „po okraj“.

Při té příležitosti jsme požádali o rozhovor i hlavní aktérku, zakladatelku a majitelku tanečního studia, Kamilu Hlaváčikovou.

Jak hodnotíte letošní galavečer a jakou má tato akce pro vás důležitost?

Jsem ráda, že se galavečer vydařil. Atmosféra byla nezapomenutelná. Je to vždy velký zážitek, nejen pro děti, ale i jejich rodiče. Taneční galavečer je pro nás jakýmsi vyvrcholením sezony a jednou ze stěžejních akcí roku. Hlavně je poděkováním rodičům, partnerům, sponzorům za to, že nám děti svěřují. Je to i ukázka, co se děti za celý rok u nás naučí. Nedělají jen formace a choreografie připravované na soutěže, ale i ukázkové choreografie, s nimiž se dá dobře vystupovat kdekoliv. Je to taková obdoba školních akademií, kde máme každoročně pro rodiče a přátele připravené i překvapení. Chceme ale také ukázat, že se naše taneční studio drží pospolu.

Kolik má vaše taneční studio členů a jaká je struktura?

Navštěvuje nás na sto sedmdesát dětí od 3 do 18 let. Jsou rozděleny do jednotlivých hobby a profi skupin. Kromě toho tady máme i skupiny hendikepovaných dětí. Hobby rodičovský tým a neposledně také seniory, kteří za námi do tanečního studia chodí, aby se učili tanečnímu umění a rozšířili si obzory.

Působíte v nových prostorách. Jak vám vyhovují?

Letos v dubnu působíme už rok v nových prostorách, v objektu bývalého CVČ v Rybalkově ulici. Jsme tu nanejvýš spokojeni. Prostředí je tu více přizpůsobeno pro děti, je to tu klidnější, než bývalo v rušném centru města, v bývalých Báňských stavbách. Je tu domácí atmosféra. Můžeme tu trénovat kdykoliv se nám chce a kdy potřebujeme, protože prostory jsou naše. Máme tu i další cvičební sál, dva nám byly málo. Na třetím se tak můžeme věnovat i individuálům. Výhodou je i to, že si můžeme zatrénovat i venku. Je to tu prostě skvělé.

Vaše taneční studio má za sebou řadu úspěchů, získalo mnoho prestižních ocenění. Každoročně si vozíte ze soutěží medaile. Jaká z těchto ocenění jsou pro vás nejcennější a nejvíce si je považujete?

Pro nás jsou největším oceněním určitě úspěchy z mistrovství České republiky, kde jsme loni skončili první. Stejně tak i mistrovství Evropy a světa, kde jsme rovněž získali zlato. MČR je ale skutečně top soutěží, a to i proto, že je to soutěž postupová a její účast si musí družstva skutečně vydřít. Je to typ neotevřené soutěže, na rozdíl třeba od mistrovství Evropy či světa. Představují se tu všechny naše profi skupiny. Obecně ale mohu říci, že si považuji všech cen. Významným bylo pro nás určitě i mistrovství Evropy, které se konalo loni v Rusku. Tady byla velká konkurence a odtamtud jsme si vezli ocenění více, například i Cenu organizátora.

Co máte teď před sebou a na co se nejvíce soustředíte?

Teď máme před sebou další ročník mistrovství ČR a to bychom chtěli obhájit. V uplynulých dvou víkendech se konaly první postupové soutěže. Bojovala mezi sebou družstva z Ústeckého a Libereckého kraje. My jsme se probojovali a přivezli do Mostu 7 prvních míst, 6 stříbrných a 3 bronzové medaile. Všechny týmy vyslané na soutěže postup na MČR 2017.

Letos se uskuteční i ME a MS. Nás čeká letos mistrovství Evropy v Polsku. Dostali jsme sem pozvánku a je pro nás finančně méně náročné než Moskva, kam jsme rovněž dostali pozvání. To zkusíme příští rok. Teď sháníme sponzory a Polsko nás čeká koncem května

Co je při takových soutěžích nejtěžší?

Jednoznačně naučit děti choreografii. Je to o tom, nejprve se perfektně naučit a zvládnout techniku, pak se může stavět choreografie. Ve chvíli, kdy máte představu, tak ale mnohdy zjistíte, že to třeba nejde a musí se vše překopat, někdy i na poslední chvíli. Je to velmi těžké dávat vše dohromady. Máme problém totiž s tím, že děti často chybí a tím pádem se pak celá choreografie bortí. Důležitá je stoprocentní docházka.

Kdo vám dělá choreografie?

Pochopitelně nejen já, ale máme tady tým choreografů a lektorů jako Martinu Smitkovou , Terezu Smitkovou, Pavlínu Černou, Kateřinu Fiškovou a Michala Ciesla. Trenérky mažoretek Janu Havlíkovou ,Táňu Sklenářovou a Kateřinu Martinkovou. Lektorky našich hobby skupin Dášu Malou, Michaelu Matějovicovou a Lenku Černou. Choreografie karibských tanců dělám já sama. Ve starších skupinách mi ale občas také pomáhají i starší děti, je to vlastně taková hezká kolektivní práce.

Jaké tance je možné se u vás naučit?

Jsou to hlavní taneční formace mažoretky. I když teď o ně není až tak velký zájem jako dřív. Dále latino tance, nikoliv párové, ale formační – skupinové, protože je nedostatek chlapců.

Začali jsme se před pár lety zaměřovat i na karibské tance, jako je salsa, bachanta, merengue, brazilská samba, regeton aj., které jsou populární a dětem se líbí, a co se týče techniky, nejsou tolik náročné.

Mezi nový styl, který jsme zařadili, patří tzv. conterporary. Je to něco mezi baletem a výrazovým tancem.

Ještě jsou tu roztleskávačky, což je taneční styl ve formacích a zároveň se zde uplatňuje práce s pompóny.

Co se stane s dětmi, které vás navštěvují pravidelně, jsou tu úspěšné a vyhrávají medaile. Pokračují dál s tímto koníčkem, stane se třeba i jejich zaměstnáním?

Funguje to tak u některých. Většinou odjedou do Prahy, kde se učí dál. Vidina Prahy je pro ně inspirativní. Děti, které opravdu vydrží, tak se z nich stávají lektoři tanečních studií a snažím se, aby zůstali lektoři našeho studia. Pár jich tu už mám. Nebo se dostávají dál, do divadel, do muzikálů, účastní se konkurzů. Hrají i v mosteckém divadle. Dnes velmi populární Lucie Hunčárová, má bývalá žačka, je příkladem, kam to až mohou dotáhnout. Některé děti to dělají jen pro zábavu. Důležité ale je, že vyrostou v dospělé osoby a umějí tančit. Nesčetněkrát se setkávám v poslední době s tím, že si dospělí platí soukromé hodiny, aby se naučili základy tance a mohli si zatančit na maturitních plesech svých dětí, na dalších jiných zábavách, společenských událostech. Neposledně je tanec také pohyb a tedy i velké plus pro zdraví a hlavně - tancem se mládne.

Děkuji za rozhovor
Post date: 2017-04-07 09:42:55
Post date GMT: 2017-04-07 08:42:55