Terakotová armáda prodloužena! Výstava v muzeu láme rekordy

0
405

Unikátní výstava v mosteckém oblastním muzeu pod názvem Terakotová armáda je prodloužena. Zhlédnout ji můžete až do konce letošního února. Výstavu do konce roku 2017 zhlédlo na deset tisíc návštěvníků, čímž vytvořili rekord v návštěvnosti muzea za celou dobu jeho existence!

Pokud jste nestihli zavítat do muzea v Mostě na Terakotovou armádu, označovanou také jako osmý div světa, která měla být původně ukončena už 7. ledna 2018, máte ještě možnost. Muzeum navíc připravilo i speciální komentované prohlídky, které se budou konat každý pátek od 19. ledna od 19 hodin. Právě obrovský zájem veřejnosti byl jedním z důvodů, proč muzeum v Mostě bez rozmýšlení kývlo na nabídku firmy GOVIN, která výstavu vlastní. „Přesun výstavy na další místo byl totiž o několik týdnů odložen, takže vznikla časová skulina, kterou nám nabídli k využití. S ohledem na mimořádný zájem veřejnosti i fakt, že kvůli předvánočnímu shonu se mnozí na výstavu nedostali, jsme to přijali rádi,“ potvrzuje ředitel Oblastního muzea v Mostě Michal Soukup.

V rámci výstavy Terakotová armáda se můžete přihlásit na komentované prohlídky, které jsou ve středu a v sobotu. Nutná rezervace míst na tel. č. 604 162 877 (PO – NE 9 – 18 hodin).

Do 31. 12. 2017 přesáhl počet návštěvníků 10 000 a byli to ponejvíce lidé, žijící v Ústeckém kraji (zvláště v blízkých okresech Most, Chomutov, Louny a Teplice). „Zaznamenali jsme však i řadu návštěv odjinud – zajímavostí byla například početná výprava z Bratislavy, nebo z Freibergu,“ podotkl ředitel muzea. Významný podíl na návštěvnosti tvoří také školy. Na terakotové bojovníky se přišlo podívat už přes tři tisíce školáků. „Mnozí z nich tu nakreslili obrázky vojáků, nebo si koupili suvenýry. Každý si tu našel to své, jak se říká. Mezi suvenýry sklidila velký úspěch například archeologická sada a menší figurky. A na sociálních sítích se objevovalo množství fotografií mladých návštěvníků s válečníky,“ uvedl dále Michal Soukup a ještě také prozradil, že mnohé děti na výstavu poté, co tu byly se školou, přivedly rodiče nebo prarodiče. „Častokrát se také návštěvníci s odstupem několika dní na výstavu vraceli pro suvenýry,“ dodává ředitel. I když mostecké oblastní muzeum nemá k dispozici historické údaje o návštěvnosti muzea, je patrné, že Terakotová armáda láme rekordy. Návštěvnost replik bojovníků dovezených z Číny v Mostě se pomalu, ale jistě přibližuje Karlovým Varům se 17 tisíci návštěvníky, kde se výstava konala v zimě a na jaře roku 2016. Válečníci byli ještě k vidění v menším rozsahu v Kladně. Most je teprve třetím městem v ČR, kde je k vidění. „10 000 návštěvníků za tři měsíce – je nejspíše absolutním vrcholem za celých 130 let existence muzea. Veleúspěšná výstava o Egyptě v prvním čtvrtletí roku 2017 zaznamenala za stejnou dobu jen třetinový počet návštěvníků. O rok dříve držela pomyslný rekord dvouměsíční výstava ‚Historie neobyčejné tužky‘ dílny Woodmaid, kterou navštívilo asi 2 400 osob,“ uvedl pro srovnání ředitel muzea Soukup.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!