Homerlive
http://www.homerlive.cz/unipetrol-se-chysta-prerusit-provoz-celeho-arealu/

Unipetrol se chystá přerušit provoz celého areálu
Unipetrol začátkem září zahájí plánovanou technologickou odstávku etylenové jednotky v Litvínově. Spolu s ní odstaví také dvě polyetylenové jednotky a polypropylenovou jednotku. Od 3. září do 30. září tak Unipetrol přeruší provoz celého petrochemického areálu a provede jeho údržbu a modernizaci. Celkové náklady dosáhnou 180 milionů korun, polovina je určena na nové investiční projekty. Postupné utlumování výrobního procesu začne 28. srpna.


„Stavba nové kotelny pro etylenovou jednotku dospěla do fáze, kdy musíme zajistit její připojení na stávající technologii etylenové jednotky. Tato realizace tzv. napojovacích bodů je nejdůležitějším úkolem naplánované technologické odstávky. Tuto nutnou odstávku využijeme k provedení údržby a modernizace všech výrobních celků v petrochemickém areálu,“ vysvětlil Luboš Bernard, vedoucí výrobního týmu etylenové jednotky skupiny Unipetrol.


Během odstávky petrochemického segmentu dojde na etylenové jednotce kromě realizace napojovacích bodů pro novou kotelnu také k instalaci nového operátorského rozhraní velínu, k výměně několika potrubních tras a pravidelnému čištění technologického zařízení. Nedůležitější součástí odstávky polyetylenových a polypropylenových jednotek bude instalace tzv. inteligentního vypínacího systému, který v případě výpadku napájení zajistí řízené ostavování velkých spotřebičů elektrické energie. Instalací tohoto systému, který bude dohlížet i na novou polyetylenovou jednotku PE3, dojde k dalšímu posílení bezpečnosti provozu petrochemického segmentu.


Postupné utlumování výrobního procesu začne v Litvínově 28. srpna. Úplné odstavení výroby je naplánováno na 3. září. Ukončení odstávky a následné zahájení postupného najíždění výrobních jednotek je naplánováno na období mezi 25. zářím až 2. říjnem. „Předpokládáme, že plného výkonu jednotlivých výrobních jednotek dosáhneme v průběhu prvního říjnového týdne,“ informoval Luboš Bernard.


Odstávka petrochemického areálu nebude mít vliv na zvýšení provozu na silničních komunikacích okolo litvínovského závodu. Odstavení výrobních jednotek a opětovné zprovoznění bude doprovázeno spalováním produkce na polním hořáku (flérováním). „Za přechodné světelné a zvukové efekty doprovázející flérování, které je nezbytné pro bezpečné přerušení a obnovení výroby, se všem obyvatelům okolních měst a obcí omlouváme,“ uzavřel Luboš Bernard.


 

Post date: 2018-08-28 10:40:19
Post date GMT: 2018-08-28 08:40:19