Ústecký kraj má nejmodernější, špičkově vybavenou urologickou kliniku

0
911

Ústecký kraj má nejmodernější urologické pracoviště v České republice. Slavnostně se otevřelo na Klinice urologie a robotické chirurgie Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem. Na jeho vybavení a vzniku se významně podílel Ústecký kraj.

„Jsem rád, že se podařilo v poměrně krátkém čas nové pracoviště kliniky urologie a robotické chirurgie připravit a špičkově vybavit. Krajská zdravotní za urodynamickou sestavu zaplatila přes tři miliony korun. Poděkování patří Ústeckému kraji, který na nákup této moderní přístrojové techniky poskytl investiční dotaci. Ostatní vybavení a stavební úpravy vyšly přibližně na 400 000 korun. Chci zdůraznit, že pracoviště významně rozšiřuje možnosti péče v důležitém lékařském oboru na klinice, která již mnoho let dosahuje úrovně klinik fakultních nemocnic, za což děkuji všem, kdo se na přípravě urodynamické ambulance podíleli,“ poděkoval Jiří Novák, předseda představenstva Krajské zdravotní, pod niž klinika spadá. Pro pacienty s urologickými obtížemi budou spádovou oblastí tohoto pracoviště severní Čechy, ale ambulance a poradny budou poskytovat péči i zájemcům z jiných regionů.

Nové urodynamické pracoviště bude využito v oblasti funkční urologie, k diagnostice poruch dolních cest močových u dětí i dospělých. Jednou z hlavních oblastí je diagnostika a léčba inkontinence, tedy úniku moči, hygienického a sociálního problému všech věkových skupin.

Součástí urodynamické sestavy je velmi kvalitní křeslo z uhlíkových vláken, transparentní rentgen, umožňující provést kvalitně vyšetření u lidí pohybově limitovaných. Pracoviště budou moci také využít hendikepovaní pacienti na vozíku, po úrazech páteře a míchy, kdy dochází k významným změnám činnosti dolních cest močových. V dlouhodobé perspektivě mohou vést až ke ztrátě funkce ledvin, pokud nejsou diagnostikované a léčené. Vedle úrazů však činnost dolních cest močových ovlivňuje i řada neurologických onemocnění. Např. roztroušená skleróza, Parkinsonova choroba, cukrovka či centrální mozkové příhody. I zde je zásadní stabilizovat jímací a vyprazdňovací funkci měchýře. Pro indikaci léčby je i zde urodynamické vyšetření naprosto klíčové. Centrum pro diagnostiku a léčbu poruch mikce má návaznost i na vyšetřování a rehabilitaci pánevního dna, zejména u žen, které často trápí inkontinence moči.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!