Ústecký kraj podporuje zdravé dětské nožičky

0
460

Obchod, kde vám prodají zdravé obutí pro vaše děti, ale navíc provedou základní diagnostiku chodidel a poradí, co je pro dětské nožky zdravé, podpořil Ústecký kraj. Mladá maminka, majitelka obchodu Martina Doležalová, uspěla v krajském dotačním programu Podpora začínajících podnikatelů v Ústeckém kraji.

Mladá maminka se rozhodla pro podnikání ve chvíli, kdy marně sháněla ve svém městě a okolí obchod, kde by koupila zdravé botičky pro své malé dítě. „Uvědomila jsem si, že je to obrovská díra na trhu. Něco, co v Ústeckém kraji chybí. Obchod, kde se boty nejen prodávají, kde ale také prodavačkám záleží na tom, jak budou boty dětem sedět a jak pomoci v případě, že nožičky nejsou úplně ve formě,“ říká Martina Doležalová. Hlavní finanční tíže za otevření obchodu s dětskou obuví Rovnovážka v Litvínově sice ležela na mladé podnikatelce, Ústecký kraj ale pomohl s nadstavbou k prodeji. „Z dotace od Ústeckého kraje jsme mohli pořídit podoskop. Je to přístroj, pro diagnostiku ortopedických vad nohou. Dítě si bosky stoupne na skleněnou podložku a díky světlu a zrcadlu můžeme podrobně hodnotit různě zatížené partie chodidla. Vidíme, kde jsou odchylky a můžeme rodičům poradit, kdy už je vhodné s dítětem navštívit lékaře a kdy by pomohl schopný fyzioterapeut. Diagnostiku chodidel provádíme při nákupu v naší prodejně pro naše zákazníky zdarma,“ představila jednu z aktivit Rovnovážky Martina Doležalová.

Dotaci Ústeckého kraje využila mladá podnikatelka také na vzdělávání sebe i svých zaměstnanců. Absolvovali Podiatrické minimum v Centru Zdravá noha v Hradci Králové. „Chceme vědět, co je pro dětské nožky zdravé a chceme umět poradit rodičům. Ke každému malému zákazníkovi přistupujeme individuálně, s jeho rodiči konzultujeme stav dětských nožiček a pomáháme s rozhodnutím, které boty jsou vhodné. Zvládáme základní cviky pro zdravé nohy, které učíme maminky,“ prozradila dále Martina Doležalová. Jen v prodejně ale aktivity Rovnovážky nekončí. „Objíždíme mateřské školy v Ústeckém kraji a provádíme diagnostiku chodidel malých dětí. Učíme ale také dospělé lidi, jak chodit a jak si uvědomovat své chodidlo. Nejbližší taková akce bude na Slavnost sklizně a řemesel v Litvínově. Tam budeme učit lidi chodit po střepech. To totiž není vůbec o síle vůle či nějakém voodoo, je to jen a jen o správné technice chůze a umění naslouchat vlastnímu tělu a vnímat terén,“ zve na slavnost mladá podnikatelka.

Do prodejny Rovnovážka v Litvínově pak díky prostředkům z dotace Ústeckého kraje zve Martina Doležalová odborníky a fyzioterapeuty, kteří s lidmi diskutují o problémech dětských chodidel a učí je, jak jim předcházet. „Projekt Rovnovážka je přesně to, proč program pro mladé podnikatele vznikl. Mladá žena měla dobrý nápad, vznikl podnikatelský záměr schopný další existence. Pomohli jsme jen s rozjezdem podnikání a tady je jasné, že se to podařilo. Ústecký kraj chce pomáhat mladým podnikatelům a umožnit jim, aby jejich podnikání, stejně jako v případě Rovnovážky, mělo budoucnost,“ říká náměstek hejtmana Martin Klika.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!