Ústecký kraj prezentoval sektor smart region ve španělském Bilbau

0
146

Zástupci Ústeckého kraje se zúčastnili dvoudenní konference a prezentace projektů na téma Smart Cities / Regions v Bilbau. Zde kraj prezentoval své aktivity a dosavadní výsledky v oblasti chytrých řešení. Představil vznikající otevřenou datovou platformu PORTABO, která svým řešením představuje unikátní počin v rámci ČR, bude nabízet využití dat v oblasti energetiky, dopravy, životního prostředí, postupně i další oblasti např. sociální, vzdělávání.

V rámci platformy PORTABO je v plánu data sdílet s městy a obcemi Ústeckého kraje. Do projektu se již v rámci pilotního ověření zapojila města Ústí nad Labem, Děčín, Litoměřice.

 

„Navázali jsme kontakty s představiteli baskické vlády, zástupci samosprávy pro oblast smart cities měst Bilbao a San Sebastian. Nabídli jsme španělským partnerům témata pro spolupráci a výměnu zkušeností, jejíž výsledkem může být rozvoj společných projektů v oblastech např. Průmysl 4.0, testování autonomních systémů, zkušenosti se zaváděním 5G sítí v Baskicku, digitalizace, chytrá řešení smart konceptů v oblastech dopravy, energetiky, zdravotnictví, sociálních služeb,“ uvedl k účasti na konferenci radní Miroslav Andrt.

 

Akce byla věnovaná rozvoji technologií a chytrých řešení pro města a regiony v největším městě Baskicka  Bilbau, které patří mezi špičky v tomto oboru. Tento region patří mezi hospodářsky nejrozvinutější oblasti se strukturou průmyslu velmi podobnou České republice. Tematicky byla akce zaměřena na oblasti městské dopravy, energetiky a zavádění moderních informačních a komunikačních technologií (ICT). Hlavním cílem byla  výměna zkušeností a navázání kontaktů mezi českými a španělskými firmami, institucemi, městy a kraji.

 

Za Ústecký kraj se konference zúčastnili radní a předseda komise pro Smart Region Miroslav Andrt, vedoucí oddělení odboru strategie, přípravy a realizace projektů Jana Nedrdová, Jiří Stich, expertní poradce kraje pro oblast smart region, dále radní města Děčín a vedoucí pracoviště Děčín Fakulty dopravní ČVUT Ondřej Smíšek a ředitel Inovačního centra ÚK Martin Mata. Delegace kraje se také setkala s vyslanec ČR Ivanem Jančárkem, se kterým diskutovala o podpoře spolupráce mezi českými a španělskými firmami a veřejnou správou. Akci uspořádalo Velvyslanectví České Republiky v Madridu ve spolupráci s kanceláří Czech Trade a Baskickou vládní agenturou BasqueTrade, v rámci projektu ekonomické diplomacie zaměřeného na technologie a příležitosti v sektoru Smart Cities.

 

Za Baskicko svými příspěvky podpořili prezentaci projektů Smart City v Baskicku generální ředitelka informačně-technologického centra TIK Bilbao Ane Miren Ibañez Zugazaga, vedoucí sekce Chytrého rozvoje města San Sebastián Euken Sesé, ředitel pro evropské záležitosti baskické vlády Mikel Anton Zarragoitia a profesor Univerzity de Deusto Roberto San Salvador. Během dopoledního programu sdíleli své zkušenosti ze sektoru Smart Cities / Regions v České republice vedle Ústeckého kraje také zástupci měst Praha, Brno, Plzeň a Liberec, krajů Středočeského, Moravskoslezského a Svazu měst a obcí ČR. Poté zástupci firem, měst a krajů navštívili sídlo společnosti Arteche Smart Grids v Mungii, která se prezentuje jako třetí nejúspěšnější výrobce měřicích transformátorů v globálním měřítku s vývozem výrobků do 150 zemí.

 

Druhý den měla česká delegace možnost seznámit se s centrem inteligentních mikrosítí I-sare v San Sebastiánu. Jedná se o inovativní platformu, která umožňuje všem baskickým společnostem a subjektům vyvíjet nové produkty, zařízení a systémy zaměřené na zvýšení kapacity distribuční sítě elektrické energie budoucnosti. Delegace navštívila také inovativní teplárnu na biomasu ve čtvrti Txomin a ubikaci v San Sebastianu určenou pro mladé vědce a výzkumníky, které se město snaží přilákat na práci v oborech s vysokou přidanou hodnotou.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your name here
Please enter your comment!